ლვოვის უნიატურ ეკლესიაში გადაიღეს ვიდეო, რომელიც ლგბტ ადამიანების პოპულარიზაციას ემსახურება
ქრისტინა სოლოვი უბკე-ს ლვოვის ტაძარში. ფოტო: скриншот YouTube ქრისტინა სოლოვი უბკე-ს ლვოვის ტაძარში. ფოტო: скриншот YouTube
უბკე-ის იერონონმა ჯასტინ ბოიკომ განაცხადა, რომ ამ ვიდეოს გადაღების გამო ლვოვის წმინდა ანდრიას ეკლესიის ხელმძღვანელობას გაათავისუფლებენ.
ლვოვის უბკე-ის წმინდა ანდრიას ეკლესიაში უკრაინელმა მუსიკოსებმა სერგეი ჟადანმა და ქრისტინა სოლოვიმ გადაიღეს ვიდეო, რომელიც ლგბტ ადამიანების პოპულარიზაციას უწყობს ხელს.
ვიდეოს სიუჟეტის მიხედვით, კრისტინა სოლოვი ეკლესიაში მღერის, ცენტრალურ დარბაზში სკამზე წითელ, მოკლე კაბაში ზის. შემდეგ ტაძარში მუსიკოსების პარალელურად, სხვადასხვა წყვილის, მათ შორის ერთსქესიანი წყვილების კოცნის კადრებია.
და მიუხედავად იმისა, რომ ისინი კოცნიან, როგორც ჩანს, არა ტაძარში, სიუჟეტის მიხედვით, ტაძარი ყოველთვის ჩნდება კადრში და ყველაფერი ხდება მის ფონზე.
უბკე-მ უკვე განაცხადა, რომ კლიპი უნდა წაიშალოს, რადგან ის „ანტიქრისტიანულ ღირებულებების პოპულიზებას ემსახურება“. უნიატები, რომლებიც დათანხმდნენ გადაღებას, აცხადებენ, რომ გადაღებამდე მათ სხვა სცენარი აჩვენეს.
„ამ სიტუაციაში მამების დანაშაული აშკარაა. მორალური პრინციპის გარდა, მათ დაარღვიეს საეკლესიო კანონის პრინციპიც, რომელიც ამბობს, რომ ეკლესია არ შეიძლება გამოიყენებოდეს სხვა მიზნებისთვის, გარდა ლოცვისა და ღვთის სიტყვის აღსრულებისა“, - განაცხადა მან.