კულტურის სამინისტრომ დაადასტურა,რომ უმე ორჯერ მეტი სამრევლო ყავს,ვიდრე მეუს
კულტურისა და საინფორმაციო პოლიტიკის სამინისტროში უპასუხეს მასმედიის შეკითხვას რელიგიური გაერთიანებების შესახებ უკრაინაში მეუ-სა და უმე-ში.
უკრაინაში ითვლიან 7097 რელიგიურ ორგანიზაციას, რომლებიც მეუ-ს სტრუქტურას ეკუთვნიან და 12410 - უკრაინის მართლმადიდებელ ეკლესიას. ამის შესახებ ლაპარაკია კულტურისა და საინფორმაციო პოლიტიკის სამინისტროს პასუხში, რომელიც მიღებულია რადიო თავისუფლების შეკითხვაზე 2020 წლის 28 დეკემბერს.
„ღვთისმსახურების ჩასატარებლად უკრაინაში მართლმადიდებელი ეკლესიის რელიგიურმა ორგანიზაციებმა გამოიყენეს 5299 საკულტო და ლოცვის ჩასატარებლად მორგებული შენობები: 3673 საკულტო შენობა და 1662 ლოცვის ჩასატარებლად მორგებული ადგილი. უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესია მოსკოვის საპატრიარქოსთან ერთად ითვლიდა 12410 რელიგიურ ორგანიზაციას, რომლებსაც გამოყენებული ჰქონდათ 11157 საკულტო და ლოცვის ჩასატარებლად მორგებული შენობები, მათ შორის 7804 საკულტო შენობა და 3353 ლოცვის ჩასატარებლად მორგებული ადგილი, - რესურსი ციტირებს კულტურის სამინისტროს პასუხს.
სამინისტროში აგრეთვე აღნიშნეს, რომ არ აქვთ მონაცემები რელიგიური სტრუქტურების მოღვაწეობის შესახებ ყირიმში და დონეცკისა და ლუგანსკის ტერიტორიებზე, რომლებიც უკრაინის კონტროლქვეშ არ იმყოფებიან.
როგორც რადიო თავისუფლება ამტკიცებს, სტატისტიკურ ანგარიში, რომელსაც სამინისტროში ეყრდნობიან, შეიცავს მონაცემებს 2020 წლის 01.01-თვის, რომლებიც პირველად გამოაქვეყნეს უკრაინის კულტურისა და საინფორმაციო პოლიტიკის სამინისტროს ბრძანებაში № 1657 2020 წლის 14.04.