მე ვიზრუნე იმაზე, რომ აშშ-ს მხარი დაეჭირა მეუ-ს აღიარებისთვის, - პომპეო
აშშ-ს სახელმწიფო მდივანმა მაიკ პომპეომ განაცხადა, რომ დაეხმარა ეპიფანე დუმენკოს თავიდან აერიდებინა რუსეთის გავლენა.
2021 წლის 3 იანვარს აშშ-ს სახელმწიფო დეპარტამენტის მეთაურმა განაცხადა, რომ იზრუნა იმაზე, რომ აშშ მხარი დაეჭირა მეუ-ს საერთაშორისო აღიარებისთვის. ამის შესახებ დაწერა პომპეომ თავის Twitter- აკაუნტში.
მისი სიტყვებით, ის „იღებდა გადაწყვეტილებებს მრავალ ფრონტზე რუსეთთან, მათ შორის აღმსარებლობის თავისუფლებისთვის“.
„მე ვიზრუნე იმაზე, რომ აშშ მხარი დაუჭირა უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის საერთაშორისო აღიარებას და დაეხმარა მიტროპოლიტს (ეპიფანე დუმენკოს-რედ.) თავიდან აეცილებინა რუსეთის გავლენა“, - დაწერა პომპეომ.
მოცემული ცნობის კომენტირებისას Twittetr-ის მომხმარებლები თვლიან, რომ მისი პოზიცია „ეს არაა რელიგიური თავისუფლება“, არამედ „მართლმადიდებლური ეკლესია ერთიანია და ის უნდა დარჩეს ერთიანად“, რამდენადაც „მართლმადიდებლობის განხეთქილება ეს კარგი არაა რეგიონში სტაბილურობისთვის“ და „ამით ისარგებლებს თურქეთი“.
ადრე, მჟკ წერდა, რომ ჯო ბაიდენმა მიწერა წერილი პატრიარქ ბართოლომეოს, რომელშიც გამოხატა ფანარიონის მეთაურთან მჭიდრო თანამშრომლობის იმედი.