უმე საქმეთა მმართველი: ფანარიონი – დიდი პოლიტიკის ინსტრუმენტია
მიტროპოლიტმა ანტონმა განმარტა, როგორი რეაგირება უნდა მოახდინონ მორწმუნეებმა უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის ირგვლივ მიმდინარე პროცესებზე.
ფანარიონი, რომელიც ხელს უწყობს მეუ-ს დაწინაურებას, წარმოადგენს დიდი გეოპოლიტიკის ინსტრუმენტს, და უკრაინის მართლმადიდებლურ ეკლესიაში ესმით მისი ეს ამოცანა. ამაზე უმე-ს საქმეთა მმართველმა ბორისპოლის და ბროვარის მიტროპოლიტმა ანტონმა (პაკანიჩი) განაცხადა ინტერვიუში, რომელიც ეთერში გავიდა სატელევიზიო არხზე „112 უკრაინა“ სადღესასწაულო ტელემარათონის ფარგლებში „ქრისტეს შობა, ადამიანები“ 7 იანვარს 2020 წელს.
საქმეთამმართველმა აღნიშნა, რომ ფანარიონმა სქიზმატიკოსებს ლეგალიზება გაუკეთა უკრაინაში და „რათქმაუნდა დიდი შეცდომა დაუშვა“, ის თუნდაც იაზრებდეს ამას, „მან უნდა აიძულოს როგორმე გამოაფხიზლოს სხვა ადგილობრივი ეკლესიები და ეს ყველაფერი დააკანონოს.“
„მაგრამ, როგორ შეიძლება უკანონობის დაკანონება? მხოლოდ თვალის ახვევით გამოჩნდება თეთრი შავად, ან პირიქით“,- აღნიშნა მან.
გარდა ამისა, მიტროპოლიტმა მიუთითა კონსტანტინეპოლის პატრიარქ ბართლომეს პირად პასუხისმგებლობაზე იმ უკანონობის გამო, რაც ხდეოდა უკრაინაში უმე-ს მიმართ რამდენიმე წლის განმავლობაში- ტაძრების ხელში ჩაგდება, მღვდელმსახურებისა და მორწმუნეების ცემა, „ასეთი სიცრუის კორიანტელი და საწინააღმდეგო მოქმედებები უმე-ს მიმართ.“
„ყველა ეს უკანონობა შესაძლოა აღმოცენდა პირველ რიგში იმიტომ, რომ პატრიარქმა ბართლომემ მოინდომა თვითდამკვიდრება, და თავისი იდეა, გახდეს მართლმადიდებელი პაპი, დაიწყო „უკრაინის საკითხის რეალიზაციით,- აღნიშნა მან.-ეს სამწუხაროდ არის დიდი გეოპოლიტიკის ნაწილი, სადაც ფანარიონი მხოლოს ინსტრუმენტია,რასაც ახლა ჩვენ ვხედავთ.ამიტომ, სხვა სახელმწიფოს ოფიციალური თანანმდებობის პირები აცხადებენ, რომ მეუ-ს შექმნა და მისი აღიარება სხვა მართლმადიდებელი ეკლესიების დონეზე ხდება მხოლოდ პოლიტიკური წნეხის ქვეშ, ჩვენი ოკეანისმიღმა მეგობრების მხრიდან.
საქმეთამმართველმა განმარტა, როგორი უნდა იყოს უმე-ს მორმუნეების რეაგირება: „იყონ მართალი სამწყსო უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიისა, იმ ეკლესიისა, რომელიც თავად ღმერთმა შექმნა.“
„ჩვენთან ეს რწმენა მოვიდა თავადი ვლადიმირიდან, ჩვენი ხალხის სისხლითა და ხორცით. ჩვენ ვცხოვრობთ ჩვენს მიწაზე. თუნდაც რომ მივიღოთ პარტიარქ ბართლომეს სიტყვები, რომ ის ჩვენ გვიტანს,- ნეტარსა და ეპისკოპოსებს, რომელთა რიცხვი ასობითაა, ის რა- იტანსა უკრაინელებსაც, ჩვენს მრავალმილიონიან სამწყსოს? ჩვენს საკუთარ მიწაზე? სად არის აქ ლოგიკა? ეს რათქმაუნდა ცხოვრებისაგან მოწყვეტილია. მაგრამ, როდესაც განსაზღვრული პოლიტიკა და სხვა მიზანმიმართულებაა, ჩვენ ვიცით, რომ ისტორიაში სამწუხაროდ ხდება ასეთი პარადოქსები და აბსურდები, მაგრამ ჩვენ გადავიტანთ. ღმერთი არასდროს არ გვაძლევს იმაზე მეტ განსაცდელს, ვიდრე ჩვენ შეგვიძლია ატანა, არასდროს არ მისცემს თავისი ეკლესიის დამცირების უფლებას და ყოველთვის მოძებნის მისი დაცვის საშუალებას. მთავარია, რომ ჩვენ სწორად ვაფასებდეთ მოვლენებს“,-განმარტა მან.
შეგახსენებთ, ადრე მიტროპოლიტმა ანტონმა ახსნა, რომ უკრაინაში მართმადიდებელი ეკლესიისათვის კონსტანტინოპოლის პატრიარქის ვიზიტი არა მარტო მიზანშეუწონელია , არამედ საშიშიცაა.