ჩეჩელიევკაში ადამიანებმა ბალაკლავებში დაიკავეს უმე-ს წმინდა საფარველის სახელობის ტაძარი
სამხედრო ფორმიანები მრევლს არ უშვებენ წმინდა საფარველის ტაძარში. ფოტო: СПЖ სამხედრო ფორმიანები მრევლს არ უშვებენ წმინდა საფარველის ტაძარში. ფოტო: СПЖ
ტაძრისთვის მიმდინარე სასამართლოების მიუხედავად, უცნობებმა პოლიციისა და უუს-ს მხარდაჭერით შეამტვრიეს უმე-ს ტაძარი.
2023 წლის 11 ნოემბერს ალექსანდრიის ეპარქიის სოფელ ჩეჩელიევკაში უცნობმა ადამიანებმა კამუფლაჟებსა და ბალაკლავებში შეამტვრიეს კარები და დაიკავეს უმე-ს წმინდა საფარველის ტაძარი - განუცხადა მჟკ-ს მრევლმა.
ამ ტაძრისთვის 4 წელის მიდის სასამართლო განხილვა. ბოლო დრომდე უმე-ს თემსა და მეუ-ს მომხრეებს შორის არსებობდა შეთანხმება, რომლის მიხედვითაც არავინ შედიოდა ტაძარში. თემის წინამძღოლი მსახურობდა ტაძრის ტერიტორიაზე არსებულ შენობაში.
წმინდა საფარველის ტაძარი წარმოადგენს არქიტექტურის ძეგლს, მაგრამ მეუ-ს მომხრეებმა რაღაცნაირად მოახერხეს მასზე საკუთრების უფლების მიღება. ამის მიუხედავად, არანაირი სასამართლოს გადაწყვეტილება, რომელიც მათ მისცემდა ტაძარში შეღწევის უფლებას, არაა. ბოლო სხდომა 2 ნოემბერს ჩატარდა, მომდევნო ჩაინიშნა დეკემბერში.
თვითმხილველთა მოწმობით, ძალისმიერ მიტაცებაში მონაწილეობენ პოლიციისა და უუს-ს წარმომადგენლები.
„ამ ტაძრის მრევლს ჰყავს დაღუპული და უგზო-უკვლოდ დაკარგული ქმრები ამ ომში. და აი, ასეთი რამ ხდება“, - ამბობენ მორწმუნეები.