სასამართლომ არ დააკმაყოფილა პროკურატურის მოთხოვნა მიტროპოლიტი ფეოდოსის დაპატიმრების შესახებ
ჩერკასის მიტროპოლიტი ფეოდოსი სასამართლო ტარბაზში. ფოტო: suspilne.media ჩერკასის მიტროპოლიტი ფეოდოსი სასამართლო ტარბაზში. ფოტო: suspilne.media
ჩერკასის სასამართლომ შინაპატიმრობაში დატოვა ჩერკასისა და კანივის მიტროპოლიტი ფეოდოსი.
2023 წლის 13 ნოემბერს ჩერკასის და სოსნოვსკის სასამართლომ ჩერკასისა და კანევის მიტროპოლიტ ფეოდოსს გაუხანგრძლივა აღკვეთის ღონისძიება შინაპატიმრობის სახით ელექტრონული სამაჯურის ტარებით. ამის შესახებ მჟკ-ს ჩერკასიის ეპარქიის იურიდიული განყოფილების ხელმძღვანელმა, დეკანოზმა გეორგი პოგრანიჩნიმ განუცხადა.
მან აღნიშნა, რომ სასამართლომ არ დააკმაყოფილა პროკურორების შუამდგომლობა, ეპისკოპოსის დაპატიმრებასთან დაკავშირებით.
პროკურატურის ინფორმაციით, მიტროპოლიტმა ფეოდოსიმ, სავარაუდოდ, დაარღვია შინაპატიმრობაში ყოფნის პირობები ეპარქიაში პროკურატურის ნებართვის გარეშე ღვთისმსახურების ჩატარებით. ასევე, იერარქმა, სავარაუდოდ, „ზეწოლა მოახდინა“ მოწმეებზე სიძულვილის წაქეზების საქმეზე.
თავად ეპისკოპოსმა სასამართლო პროცესზე განაცხადა, რომ შინაპატიმრობაში ყოფნის პირობები არ დაურღვევია. მისი თქმით, პროკურატურის მოთხოვნა მისი დაკავების შესახებ პროვოკაციაა.
”ცნობიერი, არა ცნობიერი - არ ვიცი. გესმით უკვე რამდენი საჯაროობაა ამ საკითხში? არა მხოლოდ უკრაინაში, არამედ მთელ მსოფლიოში. გესმით, რა ინფორმაციული და სამართლებრივი შედეგები შეიძლება მოჰყვეს? გესმით, რას ნიშნავს ეს ჩვენი ქვეყნის იმიჯისთვის? თქვენ ეს მშვენივრად გესმით. ეს არის პროვოკაცია“, - განაცხადა მან.