ვოლინსკის ეპარქიის ქორ-ეპისკოპოსმა მოინახულა უმე გაერთიანება სოფელ ნუინოში
უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის სოფელ ნუინოს გაერთიანება,ორჯერ დაზარალდა რეიდერთა შეტევის პერიოდში,იკრიბება ღვთისმსახურებაზე კერძო ტერიტორიაზე და ახალ ტაძარს აშენებს.
2021 წლის 9 იანვარს უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის ვოლინსკის ეპარქიის კამენ-კაშირსკის ეპისკოპოსმა ათანასემ მოინახულა და ქრისტეშობა მიულოცა კამენ-კაშირსკის რაიონის სოფელ ნუინოს დევნილ მართლმადიდებლურ გაერთიანებას. ამის შესახებ იუწყება უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის ვოლინსკის ეპარქიის პრეს-სამსახური.
მართლმადიდებლური გაერთიანება პოლესკოს სოფელში ორჯერ დაზარალდა უკრაინაში მართლმადიდებელი ეკლესიის ვოლინსკის სამრევლოებზე რეიდერული შეტევის პერიოდში. მისი ყოფილი წინამძღვარი იოანე ფატიჩი განხეთქილებაში გადავიდა, ხოლო მრევლს დაუნიშნეს სხვა წინამძღვარი - დეკანოზი ალექსანდრე გალუზი, რომელიც გადმოიყვანეს გოროხოვის რაიონის სოფელ ოხლოპოვოდან, სადაც უკრაინაში მართლმადიდებელმა ეკლესიამ აგრეთვე მიითვისა ტაძარი.
2019 წლის 7 ივნისს ვოლინსკის საოლქო სახელმწიფო ადმინისტრაციის ხელმძღვანელობის განკარგულებით, უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის სოფელ ნუინოს ფერიცვალების გაერთიანება გადარეგისტრირებული იყო უკრაინაში მართლმადიდებელი ეკლესიის სასარგებლოდ. გაერთიანების გადაყვანამ გაადვილა წინამძღვრის თანხმობა განხეთქილებაში გადასვლაზე.
2019 წლის 9 აპრილს მორწმუნეებმა დაარეგისტრირეს ნუინოში ახალი იურიდიული პირი - უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის წმინდა საფარველის გაერთიანება და შეეცადნენ ხელისუფლებასთან და რეიდერებთან მოლაპარაკება გაემართათ იმაზე, რომ სასაფლაოსთან მდებარე მეორე ტაძარი მაინც მიეცათ მათთვის. მათ უარი მიიღეს, ხოლო 2019 წლის 11 ივლისს მოხდა პირველი რეიდერული შეტევის შემდეგ წმინდა საფარველის ახალშექმნილი გაერთიანების გადარეგისტრირება უკრაინაში მართლმადიდებელი ეკლესიის სასარგებლოდ.
ამ დროისთვის სოფელ ნუინოს მრავალრიცხოვანი მრევლის წევრები ახალ ღვთისმსახურთან ერთად იკრიბებიან მსახურებაზე კერძო ტერიტორიაზე და ახალ ტაძარს აშენებენ.
მანამდე მართლმადიდებელ ჟურნალისტთა კავშირი წერდა, რომ ვოლინსკის ოლქის სოფელ პერევალის უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის წმინდა მიძინების გაერთიანებამ, რომელიც დაზარალდა უკრაინაში მართლმადიდებელი ეკლესიის რეიდერული ქმედებების შედეგად, ახალი წინამძღვარი მიიღო.