სახალხო დეპუტატმა მიმართა შსს-ს და გსბ-ს ლუგაში მდებარე უმე-ის ეკლესიის ჩამორთმევის გამო
არტემ დმიტრუკმა დეპუტატის მიმართვები გაუგზავნა შინაგან საქმეთა სამინისტროს და გამოძიების სახელმწიფო ბიუროს, ტრანსკარპატიის სოფელ ლუგში უმე-ის ეკლესიის ძალისმიერი ჩამორთმევის დროს სამართალდამცავების უმოქმედობის გამო.
უკრაინის სახალხო დეპუტატმა არტემ დმიტრუკმა მიმართა შინაგან საქმეთა მინისტრს იგორ კლიმენკოს და გამოძიების სახელმწიფო ბიუროს დირექტორს ალექსეი სუხაჩოვს ამიერკარპატიის რაიონის სოფელ ლუგაში უმე-ის სასულიერო ეკლესიის ძალისმიერი გზით ჩამორთმევის გამო. ამის შესახებ სახალხო დეპუტატმა ტელეგრამ-არხზე განაცხადა.
სახალხო დეპუტატმა აღნიშნა, რომ პასუხისგებაში უნდა მიეცეს სამართალდამცავებიც, რომლებიც სალოცავის აღებისას გულგრილობა გამოიჩინეს.
თავის მიმართვაში დმიტრუკმა, თემის წევრებზე მითითებით, თქვა, რომ პოლიციელებმა, რომლებიც ტაძრის მახლობლად იმყოფებოდნენ მთელი ამ ხნის მანძილზე, არ მიიღეს შესაბამისი ზომები, რათა შეეჩერებინათ უმე-ს რეიდერების დანაშაულებრივი ქმედება.
შეგახსენებთ, რომ 2023 წლის 11 ნოემბერს დაცვის კომპანია Armor-ის ხელმძღვანელი მიხაილ მოისიუკი თავს დაესხა ორსულ ქალს ტრანსკარპატიის სოფელ ლუგში უმე-ის სასულიერო ეკლესიის მითვისების დროს.
როგორც მჟკ იტყობინება, ტრანსკარპატიის სოფელ ლუგაში ნიღბიანმა პირებმა ტაძრის კარები გატეხეს და შენობაში შეიჭრნენ.