უმაღლესი რადის ვიცე-სპიკერმა ევთანაზიის დაკანონების წინადადება შემოიტანა
უკრაინის სამოქალაქო კოდექსის განახლების კონცეპციის ავტორები თვლიან, რომ დასაშვებია ევთანაზიისა და ასისტირებული სუიციდის ლეგალიზაცია.
საკანონმდებლო ცვლილებების პროექტი, შემოთავაზებული პარტია «Слуга народа» - „ხალხის მსახურის“ დეპუტატის, პარლამენტის სპიკერის რუსლან სტეფანჩუკის მიერ, შეიცავს პუნქტს ევთანაზიისა და თვითმკვლელობის დახმარების ლეგალიზაციის შესაძლებლობის შესახებ, იუწყება «Судебно-юридическая газета» (სასამართლო-იურიდიული გაზეთი).
უკრაინის სამოქალაქო კოდექსის განახლების კონცეპციის ავტორები (სტეფანჩუკი მას კოლეგებთან ერთად წერდა) შემოდიან წინადადებით „გადახედონ საკითხს პასიური ევთანაზიისა და ასისტირებული თვითმკვლელობის ლეგალიზაციის შესაძლებლობის შესახებ“.
სამოქალაქო კოდექსის ასეთი რეფორმების პარალელურად, აუცილებელია შესაბამისი ცვლილებების შეტანა უკრაინის სისხლის სამართლის კოდექსში, აღნიშნავენ კონცეფციის ავტორები.
მკვლელობის ასეთი სახეების დაკანონება უნდა წარმოებდეს „ადამიანის უფლებების ევროპული სასამართლოს პრაქტიკის გათვალისწინებით“.
როგორც მართლმადიდებელ ჟურნალისტთა კავშირი იუწყებოდა, ნიდერლანდებში დააკანონებენ ბავშვების ევთანაზიას 1-12 წლამდე.