ფანარის სინოდმა სამ იერარქს მსახურება აუკრძალა
კონსტანტინოპოლის მართლმადიდებელი ეკლესიის წმინდა სინოდმა ფანარის სამ ეპისკოპოსს მსახურება აუკრძალა, იუწყება კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს ვებგვერდი.
16-17 ნოემბერს გამართულმა წმინდა სინოდმა აკრძალა ტროას ეპისკოპოსი, კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს ბელგიის მიტროპოლიის ვიკარი პეტრე.
ფანარის კომუნიკეში არ არის მითითებული ეპისკოპოს პეტრეს აკრძალვის მიზეზი. თუმცა, ვებსაიტის Vima Orthodoxy-ის ცნობით, ეპისკოპოსმა პეტრემ ჯერ კიდევ 2016 წელს (კურთხევიდან ერთ წელზე ცოტა მეტი ხნის შემდეგ) უარი თქვა კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოში მსახურებაზე და გაემგზავრა საბერძნეთში, სადაც პეტრას ბერძნული მართლმადიდებლური ეკლესიის მიტროპოლიტის, ქრიზოსტომოსის ლოცვა-კურთხევით საღვთო მსახურება აღასრულა ქალაქ პეტრაში. ის ასევე აპირებდა ფანარისთვის ეთხოვა საბერძნეთის ეკლესიაში გადასვლა.
გარდა ამისა, კონსტანტინოპოლის ეკლესიის სინოდმა დროებით აუკრძალა ევმენიელ ეპისკოპოს ირინეოსს პატრიარქ ბართლომეოსის ვიკარად მსახურება. სასჯელად იგი გაგზავნეს ანგელოზთა მონასტერში, რომელიც მდებარეობს საბერძნეთში, ჭანიაში.
ასევე, დროებითი აკრძალვა მიიღო პატრიარქ ბართლომეს, დორილე დამასკოს ეპისკოპოსმა. იგი გაგზავნეს ზანგოროლონეში, გუვერნეტოს მონასტერი(ანგელოზთა ღვთისმშობელი), რომელიც მდებარეობს საბერძნეთში, ჭანიაში.
ეპისკოპოს ირინეოსისა და დამასკოს ეპისკოპოსის აკრძალვის მიზეზი არ ზუსტდება.
მჟკ წერდა, რომ 2023 წლის 26 ივლისს ალბანეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის წმინდა სინოდის პრესსამსახურმა განაცხადა, რომ კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს ფილომილიას ახალი ეპისკოპოსი თეოფანე „უვარგისია სამღვდელო მსახურებისთვის“.