ჩერკასის მიტ. მონასტრის მიტაცების შესახებ: ჩავრთავთ უცხოელ იურისტებს
მიტროპოლიტმა ფეოდოსიმ გამოაცხადა საერთაშორისო პროექტის შექმნა უმე-ის წინააღმდეგ ძალადობრივ დანაშაულებზე გადაუდებელი რეაგირებისთვის.
ჩერკასის ცენტრში უმე-ის მონასტრის ძალით დაკავება საერთაშორისო თანამეგობრობის შეფასებას მიიღებს, ამით უკვე დაკავდნენ ცნობილი უცხოელი იურისტები. ამის შესახებ ტელეგრამ-არხის «Дозор на "Першому Козацькому"» კომენტარში განაცხადა უმე-ის ჩერკასის ეპარქიის ხელმძღვანელმა, მიტროპოლიტმა ფეოდოსიმ, რომელსაც აქვს გაეროს უფლებადამცველის სტატუსი.
”თავხედური, დაუნდობელი, სისხლიანი დანაშაული უმე-ის მორწმუნეების წინააღმდეგ ჩერკასის ცენტრში არ შეიძლება იყოს იგნორირებული,” - თქვა ეპისკოპოსმა. „ის, რომ იქვე მყოფი სამართალდამცავები მასზე რეაგირებას არ მოახდენდნენ, არ ნიშნავს იმას, რომ საზოგადოება არ მოახდენს რეაგირებას და თუ არა უკრაინელი, მაშინ საერთაშორისო თანამეგობრობა, როცა ხედავს ამ დანაშაულებს, რაც უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის წინააღმდეგ ხდება, აუცილებლად მისცემს მათ შეფასებას“.
მიტროპოლიტმა განაცხადა, რომ ბოლო კვირების განმავლობაში აქტიურად მიმდინარეობს ადამიანის უფლებათა დაცვის საერთაშორისო ასოციაციის „ეკლესია ქსენოფობიისა და რელიგიური დისკრიმინაციის წინააღმდეგ“ ჩამოყალიბება და მასში უკვე შედიან უმე-ისა და სხვა ადგილობრივი ეკლესიების ავტორიტეტული იერარქები. ამ ასოციაციის ფარგლებში იქმნება ძალადობრივ დანაშაულებზე სასწრაფო რეაგირების პროექტი და მისი პირველი ნაბიჯი იქნება ჩერკასის მონასტერზე თავდასხმის შესახებ ინფორმაციის საერთაშორისო დონეზე მიტანა.
„ჩვენ ჩავრთეთ საერთაშორისო იურისტები და დღეს (20 ნოემბერი – რედ.) მე უკვე მქონდა არაერთი მოლაპარაკება ამ საკითხზე საერთაშორისო უფლებადამცველებთან. ჩვენი უკრაინელი იურისტები ეროვნულ დონეზე უკვე აფიქსირებენ დღევანდელი ძალადობის მტკიცებულებებს და ამუშავებენ დაზარალებულთა საჩივრებს. ჩვენ აუცილებლად მოვითხოვთ საერთაშორისო დახმარებას. საერთაშორისო სასწრაფო რეაგირების პროცედურების ფარგლებში, საზღვარგარეთ განხორციელდება მედია კამპანია, რომელიც ეძღვნება ძალადობას უკრაინის მოქალაქეების - უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის მორწმუნეების მიმართ, რათა მომავალში არავინ შეძლოს ხანდაზმული მონაზვნების კელიებიდან გამოგდება და სასულიერო პირების ცემა“, - აღნიშნა ეპისკოპოსმა ფეოდოსიმ.
მან ასევე დასძინა, რომ უკრაინის სასამართლოში შეტანილ საჩივრებსა და საერთაშორისო ინსტანციებისადმი მიმართვას დაერთვება ტაძრის აღების დროს ნაცემი მორწმუნეების სამედიცინო დასკვნები.
როგორც მჟკ წერს, სახალხო დეპუტატმა არტემ დმიტრუკმა თქვა, რომ უკრაინის ხელისუფლება ვერ შეძლებს საერთაშორისო საზოგადოებისგან დამალოს ჩერკასში უმე-ს მონასტრის მიტაცების დროს ჩადენილი დანაშაულებები.