სიმონი: ვეუბნებოდი ონუფრეს–წავიდეთ პოროშენკოსთან,უკრაინის პატრიარქი იქნებით
ამ დროისათვის უნეტარესი მიტროპოლიტი ონუფრი წარმოადგენს ეპისკოპოსს და რუსეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის (რმე) წარმომადგენელს მეუ-ში, თვლის "მღვდელმთავარი" სიმეონ შოსტაცკი.
2018 წელს უმე-ს წინამძღოლი უნეტარესი მიტროპოლიტი კიევისა და სრულიად უკრაინის ონუფრი უნდა წასულიყო შეხვედრაზე პეტრე პოროშენკოსთან, და მაშინ შეეძლო გამხდარიყო "პატრიარქი ყველა მართლმადიდებელი უკრაინელის ერთიან გაერთიანებულ ეკლესიაში". ამაზე უმე-ს ყოფილმა მიტროპოლიტმა, ამჟამად მეუ-ს მღვდელმთავარმა სიმეონ შოსტაცკიმ განუცხადა ინტერვიუში გამომცემლობა "რისას".
მან დაამოწმა, რომ უნეტარესი ონუფრი მრევლის და სხვა ადგილობრივი ეკლესიების მღვდელმთავრების სიყვარულითა და პატივისცემით სარგებლობს, და მისი აზრით, ზუსტად ამ ფაქტორით "მანიპულირებენ" უკრაინის ავტოკეფალიის პრობლემების განხილვისას.
"ბევრი მღვდელმთავარი სხვა ეკლესიაში ამბობს, რომ მხარს უჭერენ, უყვართ და პატივსცემენ მიტროპოლიტ ონუფრის. ჩვენ რა, არ ვიყავით მის მხარეზე, არ გვიყვარდა და პატივს არ ვცემდით? ასეთია მისი გადაწყვეტილება და გაუგებრობის კედელი ავტოკეფალიის შესახებ, იძულებული გავხდით მისგან წავსულვიყავით. მაგრამ მსოფლიო მართლმადიდებლობაში მას იცნობენ და პატივსცემენ",- აღნიშნა მეუ-ს მღვდელმთავარმა.
მისი სიტყვებით, "ეს ტენდენცია, ეს ლოზუნგი "მხარდაჭერა მიტროპოლიტ ონუფრის" გადავიდა ასევე ავტოკეფალურ ეკლესიებშიც", "მაგრამ საკითხი ასე არ უნდა იდგეს".
ამჯერად, აღნიშნა მან, "ჩვენ გვყავს ერთიანი წინამძღოლი უკრაინის ეკლესიისა ნეტარი მიტროპოლიტი ეპიფანე, და მიტროპოლიტი ონუფრი-ეპისკოპოსია და რუსეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის წარმომადგენელი უკრაინაში".
მე მას ვეუბნებოდი 2018 წლის 13 ნოემბერს: თქვენო უწმინდესობავ, წავიდეთ პრეზიდენტთან შეხვედრაზე, ყველანი მივდივართ ტაძარში- და თქვენ ხდებით პატრიარქი ყველა მართლმადიდებელი უკრაინელის ერთიან გაერთიანებულ ეკლესიაში",-დაამატა მეუ-ს "მღვდელმთავარმა" სიმეონ შოსტაცკიმ.
შეგახსენებთ, რომ შოსტაცკის აზრით, მღვდლების გადასვლას მეუ-ში ხელი შეუშალეს დედაოებმა და სასულიერო მრევლმა.