საქმეთ მმართველი:ფანარიონის მეთაურს ირჩევს მისი ეკლესია,განა ის,,მსოფლიოა?’
მიტროპოლიტი ანტონი (პაკანიჩი) პატრიარქ ბართლომეს პრეტენზიებს იყოს მსოფლიოს ეკლესიის მეთაური უსაფუძვლოდ მიიჩნევს.
უკრაინის მართმადიდებლური ეკლესიის საქმეთმმართველი ; ბროვარისა და ბორისპოლის მიტროპოლიტი ანტონი (პაკანიჩი) კომენტარებში «Православная жизнь» პორტალისთვის აღნიშნავს ,რომ იგი უსაფუძვლოდ მიიჩნევს პატრიარქი ბართლომეს ,,ეკუმენური ‘’ ტიტულის ლიტერატურულ გაგებას შესაბამისი პრეტენზიებით.
მიტროპოლიტმა შეგვახსენა,რომ ფანარიონის მეთაური აირჩია არა მთელმა ადგილობრივმა ეკლესიებმა,არამედ მხოლოდ რამდენიმე საეპისკოპოსომ ,რომელტაგან ერთ-ერთი თურქეთის ტერიტორიაზეა.
ამის მიუხედავად ის თავს უფლებას აძლევს ჩაერიოს უკრაინის მართმადიებლური ეკლესიის შიდა საქმეებში, რომელმაც თავის მეთაურად აირჩია არა ბართლომე, არამედ უნეტარესი მიტროპოლიტი ონუფრე.
«ჩვენი მრავალმილიონიანი მრევლი და ჩვენ, უკრაინის მართმადიდებლური ეკლესიის მიტროპოლიტი,უფლებამოსილი ვართ ვიკითხოთ: რის საფუძველზე აქვს მას ეს პრეტენზიები? 2014 წელს ჩვენი ეკლესიის საეპისკოპოსომ ეპისკოპოსთა კრებაზე აირჩია ჩვენი წინამძღვარი - უწმინდესი მიტროპოლიტი ონუფრე.ამიტომაც ის ჩვენი საეპისკოპოსოსთვის, სულიერება და სიმშვიდეა – ბატონი და მამაა. ეს მარტივია და ნათელია, – თვლის უკრაინის მართმადიდებლური ეკლესიის საქმეთმმართველი. ლოგიკურია დავინტერესდეთ : პატრიარქი , რომელიც აირჩია სხვა ეკლესიის ეპისკოპოსებმა თურქეთის ტერიტორიაზე ( სიტყვაზე,რომლის მთავრობა მას ეძახის ,,სტამბულის ფანარიონის საბერძნეთის პატრიარქს ‘’ ) რატომ უნდა იყოს ჩვენი მამა და ბატონი? ‘’ .
როგორც მჟკ წერდა , მიტროპოლიტმა ანტონმა მოჰყვა , რომ მეუ-ს დამტკიცებით დაკავებული ფანარიონი , დიდი პოლიტიკის ინსრუმენტია.