ლენკოვცში მეუ-ს გადასცეს ტაძარი, რომლის წინამძღვრის შვილი იბრძვის უშძ-ში
ჩერნივცის რაიონის სოფელ ლენკოვცში მდებარე უმე-ის პეტრეპავლობის ეკლესია მრევლისა და მოძღვრის ნების საწინააღმდეგოდ გადაეცა მეუ-ს.
2023 წლის 19 ნოემბერს, ჩერნივცის რაიონის სოფელ ლენკოვცის 74-მა მაცხოვრებელმა ადგილობრივ კულტურის სახლში შეხვედრა გამართა და მხარი დაუჭირა უმე-ის პეტრეპავლობის ეკლესიის მეუ-სთვის გადაცემას თემის წევრებისა და ეკლესიის მოძღვრის, დეკანოზი ნიკოლაი რუს ნების წინააღმდეგ. ამის შესახებ მღვდელმა ჩერნივცის ეპარქიის ფეისბუქ-გვერდზე გამოქვეყნებულ მიმართვაში ისაუბრა.
ტაძრის მოძღვრის თქმით, შეხვედრაზე არ შეუშვეს უმე-ის მრევლი, რომელთა შორის იყო მისი ვაჟი, უკრაინის შეიარაღებული ძალების ჯარისკაცი, რომელიც ფრონტის ხაზზე თითქმის 2 წელი იმყოფებოდა. ხმის მიცემის ორგანიზატორებმა დარბაზში არ შეუშვეს 10 სამხედრო მოსამსახურის დედაც, რომლის ვაჟები ფრონტზე იცავენ უკრაინას ან სახლში ჭრილობებითა და კანტუზიით დაბრუნდნენ.
მამა ნიკოლოზმა თქვა, რომ შეხვედრამდე ერთი კვირით ადრე საეკლესიო საზოგადოებამ ოფიციალური მიმართვები გაუგზავნა უუს-ს, პროკურატურას, ჩერნივცის სამხარეო პოლიციის დეპარტამენტს და ადგილობრივ ხელისუფლებას. მიმართვაში მორწმუნეებმა განაცხადეს, რომ მოახლოებული კენჭისყრის ინიციატორები და მონაწილეები არ არიან საზოგადოების წევრები და, შესაბამისად, დაგეგმილი კენჭისყრა უკანონოა.
მღვდელმა ასევე აღნიშნა, რომ იმავე დღეს 200-ზე მეტმა მორწმუნემ გამართა შეხვედრა პეტრეპავლობის ეკლესიაში და ერთხმად დაუჭირა მხარი უმე-ისა და მისი უნეტარესობის, მიტროპოლიტ ონუფრის ერთგულებას.
„მოგვიანებით მათ (მეუ-ს მხარდამჭერებმა - რედ.) განაცხადეს, რომ შეხვედრა შედგა და 74-მა ადამიანმა მისცა ხმა უმე-ის საზოგადოების მეუ-ში გადასვლას. ჩვენს სოფელში დაახლოებით 2 ათასი ადამიანი ცხოვრობს. 2 ათასი ადამიანიდან 74 არაფერს წყვეტს. ტაძართან შეხვედრაზე 200-ზე მეტი მორწმუნე მოვიდა“, - თქვა მან.