ვიატროვიჩი: ვენეციის კომისიის ექსპერტიზა ჩვენს სასარგებლოდ არ ჩატარდება
პოროშენკოს პარტიის წევრი, სახალხო დეპუტატი თვლის, რომ სტეფანჩუკმა არ უნდა გაგზავნოს უმე-ის აკრძალვის კანონპროექტი ვენეციის კომისიაში, რადგან მისი განაჩენი "ჩვენს სასარგებლოდ არ გადაწყდება".
ევროსოლიდარობის პარტიის დეპუტატმა ვლადიმერ ვიატროვიჩმა «Апостроф»-სთვის მიცემულ კომენტარში თქვა, რომ პარლამენტის სპიკერმა რუსლან სტეფანჩუკმა არ უნდა გაგზავნოს კანონპროექტი 8371 უმე-ის აკრძალვის შესახებ ვენეციის კომისიაში, რადგან კომისიის ვერდიქტი არ იქნება უკრაინის ხელისუფლების სასარგებლოდ.
მისი თქმით, კომისიას „პრორუსული პოზიციები აქვს, რაც ეროვნული უმცირესობების შესახებ კანონის შესახებ კომისიის რეკომენდაციებმა აჩვენა“.
"შედეგი შეიძლება არ იყოს ჩვენს სასარგებლოდ", - შიშობს ვიატროვიჩი.
მას მიაჩნია, რომ სტეფანჩუკმა ხელი არ უნდა მოაწეროს სახალხო დეპუტატების წერილს და ამრიგად, ვიატროვიჩის იდეის თანახმად, "ის ვერ მოხვდება ვენეციაში".
შეგახსენებთ, რომ უფლებადამცველი ოლეგ დენისოვის თქმით, თუ სტეფანჩუკი უარს იტყვის ვენეციის კომისიაზე წერილზე, სახალხო დეპუტატებმა შესაძლოა ხელისუფლების სხვა წარმომადგენლებს მიმართონ.