ლავრის ნაცვალი: ვერ მიხსნიან, ვინ არის ჩემს საქმეში მსხვერპლი
მიტროპოლიტი პავლე სასამართლო სდომაზე. ფოტო: «Суспильне» მიტროპოლიტი პავლე სასამართლო სდომაზე. ფოტო: «Суспильне»
სასამართლომ მიტროპოლიტის ადვოკატების მოთხოვნა სასამართლოს აცილებაზე არ დააკმაყოფილა.
2023 წლის 29 ნოემბერს კიევში გაიმართა მოსამზადებელი შეხვედრა ლავრის ნაცვალის, მიტროპოლიტ პაველეს საქმეზე, რომელსაც ბრალად ედება რელიგიათშორის სიძულვილის გაღვივება და რუსეთის ფედერაციის სამხედრო აგრესიის უარყოფა, იუწყება Suspilne.
შეხვედრაზე პროკურორმა განაცხადა, რომ ეპისკოპოსს უკრაინელების რელიგიური გრძნობების შეურაცხყოფაშიც ედება ბრალი. ამავე დროს, მიტროპოლიტმა პავლემ ჟურნალისტებს განუცხადა, რომ მას უსამართლოდ ადანაშაულებდნენ.
"Ეს არ არის სამართლიანი. ვინ არის ჩემს საქმეში დაზარალებული? Როგორ? რა გავუკეთე მე მათ ისეთი, რომ დაზარალდნენ?” – აღნიშნა ლავრის გუბერნატორმა.
მისი თქმით, შენობა, სადაც ის შინაპატიმრობაში იმყოფება, მკაცრად არის დაცული.
„12 მანქანა მიცავს, არ ვიცი ვინ არიან, ფანრით ძვრებიან ღობეებზე“, - თქვა მიტროპოლიტმა და ხაზი გაუსვა, რომ არასოდეს ყოფილა რუსი აგრესორების მხარეზე.