პოლიცია კრემენეცის რელიგიურ სკოლაში შეიჭრა და სტუდენტები გამოასახლა
2023 წლის 30 ნოემბერს დილის 6:00 საათზე კრემენეცის წმინდა ნიკოლოზის ტაძარი, რომლის ტერიტორიაზეც რეგენტულ სკოლაა განთავსებული, პოლიცია შეიჭრა, იტყობინება უმე-ის საინფორმაციო-საგანმანათლებლო დეპარტამენტი ტელეგრამ-არხზე.
პოლიციის თანამშრომლებმა უბრძანეს ყველა სტუდენტს (ძირითადად გოგონებს) დაუყოვნებლივ დაეტოვებინათ შენობა. პოლიცია პირდაპირ შეიჭრა კელიებში, სადაც ამ დროს მოსწავლეებს ეძინათ, მათ ნივთების ჩალაგება და სასწრაფოდ გასვლა მოსთხოვეს. ტერიტორიაზე უსაფრთხოების ძალებით 3 ავტობუსი მოძრაობს.
ზოგიერთი გოგონა კელიაში ჩაიკეტა. საპასუხოდ პოლიცია კარების ჩამტვრევით იმუქრება.
პოლიციამ წმინდა ნიკოლოზის საკათედრო ტაძარში ავტობუსი მიიყვანა, რომლითაც უსაფრთხოების ძალები სტუდენტების ერთ-ერთი ადგილობრივი სასწავლო დაწესებულების საერთო საცხოვრებელში გადაყვანას აპირებენ. სტუდენტები შოკში არიან.
მჟკ-ს ინფორმაციით, პოლიციამ წმინდა ნიკოლოზის ტაძრის საკეტები გაჭრა.
შეგახსენებთ, რომ 2023 წლის 2 ოქტომბერს დასავლეთის ეკონომიკურმა სააპელაციო სასამართლომ დაადასტურა ტერნოპოლის რეგიონის ეკონომიკური სასამართლოს 15 ივნისის გადაწყვეტილება ქალაქ კრემენეცის უმე-ის წმინდა ნიკოლოზის საკათედრო ტაძრის კრემენეც-პოჩაევის სახელმწიფო ისტორიულ-არქიტექტურული ნაკრძალისთვის„დაბრუნების“ შესახებ. სასამართლოს გადაწყვეტილებით, წმინდა ნიკოლოზის მრევლის თემმა უნდა დატოვოს „მე-16-17 საუკუნეების საკათედრო ტაძარი, საერთო ფართობით 1756 კვადრატული მეტრი.’’
საკათედრო ტაძრის ტერიტორიაზე მდებარეობს კრემენეცის სასულიერო სასწავლებელი.
2023 წლის ოქტომბრის ბოლოს, კრემენეც-პოჩაევის ნაკრძალმა მოსთხოვა უმე-ს საზოგადოებას, სასამართლოს გადაწყვეტილების შესაბამისად, დაუყოვნებლივ დაეტოვებინა კრემენეცის წმინდა ნიკოლოზის ტაძარი.