პატრიარქმა ბართოლომემ კრეტაზე დღის წესრიგიდან მოხსნა ავტოკეფალიის საკითხი
მიტროპოლიტმა ილარიონმა შეგვახსენა, რომ პატრიარქმა ბართოლომემ ჯერ კიდევ 2011 წელს მოხსნა კრეტაზე დღის წესრიგიდან ავტოკეფალიის საკითხი.
რუსეთის მართმადიდებლური ეკლესიის შიდა საქმეების უფროსმა მიტროპოლიტმა ილარიონ ვოლოკოლამსკიმ (ალფეევი) ბერძნულ გამომცემლობიდან «Ромфея» გვამცნო,რომ პატრიარქმა ბართლომემ კრიტის კრებაზე დღის წესრიგიდან მოხსნა ეკლესიის ავტოკეფალიის საკითხი, წერს საიტი რუსეთის მართმადიდებლური ეკლესიის საგარეო საეკლესიო ურთიერთობების დეპარტამენტი.
მიტროპოლიტმა ილარიონმა აღნიშნა ,რომ ,,ავტოკეფალიის საკითხი არაერთხელ ყოფილა განხილვის საგანი კულუარებში, კერძოდ კი საერთაშორისო კომისიის მოსამზადებელ სხდომებზე 1993, 2009 და 2011 წლებში ‘’.
მან ხაზი გაუსვა, რომ საბუთის ტექსტი ,, ავტოკეფალია და მისი დამტკიცების გზა’’ თითქმის დადასტურებული იყო, ხოლო ყველა ტაძრის წარმომადგენელი ერთხმად შთანხმდა იმაზე,რომ ავტოკეფალია მომავალში შესაძლებელი იყო მხოლოდ ყველა ადგილობრივი ეკლესიის თანხმობის შედეგად, და არა მხოლოდ და მხოლოდ მსოფლიო პატრიარქის ნების მიხედვით ‘’.
«დარჩენილი იყო მხოლოდ მოლაპარაკება იმაზე, როგორი ფორმით იქნებოდა ხელი მოწერილი ტომოსის ქვეშ ავტოკეფალიაზე - ამ თემაზე მოლაპარაკება არ იქნა მიღწეული. და რა მოხდა მაშინ? პატრიარქმა ბართოლომემ 2011 წლის აპრილში შეტყობინებები გააგზავნა ადგილობრივ ტაძრებში რათა დღის წესრიგიდან მოეხსნათ ავტოკრეფალიის საკითხი და ჩაეტარებინათ საერთო მართმადიდებლური კრება. რუსული ეკლესია ამაზე დათანხმდა, რაც თავის მხრივ იყო დიდი შეცდომა», – თვლის მიტროპოლიტი ილარიონი.
ადრე მჟკ წერდა, რომ მიტროპოლიტი ილარიონის სიტყვებით, პატრიარქი ბართოლომე დაგვპირდა, რომ არ ჩაერეოდა უკრაინის საქმეებში და მოგვატყუა.