მეუ-ს „იერარქი“: უმე პოჩაევის ლავრაში არის ანომალია, რომელიც უნდა გაქრეს
ტერნოპოლის მეუ-ს "მიტროპოლიტმა" თქვა, რომ ღვთის დახმარებით მისი სტრუქტურა "დაბრუნდება" პოჩაევის ლავრაში და უმე იქიდან გაქრება.
მეუ-ს „პოჩაევის ლავრას“ წმინდა არქიმანდრიტმა ნესტორ პისიკმა განაცხადა, რომ უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესია არის „ანომალია“, რომლის ადგილი არ არის პოჩაევის ლავრაში და რომელიც უნდა გაქრეს მონასტრიდან. ამის შესახებ მან ჟურნალისტ ვ.კასიანთან ინტერვიუში განაცხადა.
მისი თქმით, პოჩაევის ლავრა უნდა გახდეს ადგილი, რომლის ირგვლივ „გაერთიანდებიან მართლმადიდებელი უკრაინელები“, „ისწრაფვიან, რომ უკრაინას ჰქონდეს პატრიოტული, ძლიერი ადგილობრივი უკრაინული მართლმადიდებელი ეკლესია“.
მან ასევე აღნიშნა, რომ "პატრიოტული" ეკლესიის პოჩაევში დაბრუნების შემდეგ, უკრაინელებს შეეძლებათ დაესწრონ ღვთისმსახურებას "შიშის გარეშე, რომ გამოაგდებენ ან რაიმე სახით დაამცირებენ".
შეგახსენებთ, რომ 2023 წლის 28 მარტს, მეუ-ს „სინოდმა“ დუმენკოს ხელმძღვანელობით დააარსა „მეუ-ს პოჩაევის წმინდა მიძინების ლავრა“, რომლის „წმინდა არქიმანდრიტად“ დამტკიცდა ნესტორ პისიკი.
როგორც მჟკ იტყობინება, „მიტროპოლიტმა“ ნესტორ პისიკმა თქვა, რომ მას ეშინოდა პოჩაევის ლავრაში წასვლის, რადგან იქ დაუპატიჟებელ სტუმრად ითვლებოდა.