ასობით ადამიანი გამოვიდა ბუქარესტში მიტროპოლიტი ლონგინის მხარდასაჭერად
ბუქარესტში უკრაინის საელჩოსთან აქცია დაიწყო მიტროპოლიტ ლონგინის მხარდასაჭერად, რომელსაც უკრაინის ხელისუფლება „რელიგიათშორისი სიძულვილის გაღვივებაში“ ადანაშაულებს.
2023 წლის 5 დეკემბერს, რუმინეთში, ბუქარესტში, უკრაინის საელჩოში დაიწყო აქცია მიტროპოლიტ ლონგინისა და უკრაინის რუმინულ ენოვანი მაცხოვრებლების მხარდასაჭერად, რომლებმაც სურთ დაიცვან თავიანთი უფლებები. იუწყება კორესპონდენტი.
11:00 საათისთვის უკრაინის საელჩოსთან უკვე 300-მდე ადამიანი იყო შეკრებილი.
უსაფრთხოების უზრუნველსაყოფად ბუქარესტის ხელისუფლებამ საპროტესტო აქციაზე სამართალდამცავები გაგზავნა.
აქციის მონაწილეები უკრაინის ხელისუფლებისგან ითხოვენ შეწყდეს რეპრესიები მორწმუნეების მიმართ, მისცენ უკრაინელებს რელიგიური თავისუფლების გარანტია და ასევე დაცულ იქნას მიტროპოლიტ ლონგინის სიცოცხლის უსაფრთხოება.
„თუ ღმერთის წინააღმდეგი ხართ, მაშინ ვის მხარეს ხართ?“; "მეუფე ლონგინ, ჩვენ მუდამ თქვენს გვერდით ვიქნებით!"; „ჩვენ ვიცავთ რწმენას, რომელიც ჩვენმა მამებმა დაგვიტოვეს“; „არ დატოვოთ ობლები მამის, მეუფე ლონგინის გარეშე“; „იყავით კარგი მეზობლები და ძმები და არა რუსი ოკუპანტები“; "მეუფე ლონგინი რუმინელი მართლმადიდებელი მოწამეა უკრაინიდან", - წერია მშვიდობიანი აქციის მონაწილეების პლაკატებზე.