უმე-მ ლუკიანიკის პროვოკაციულ აქციაზე განცხადება გააკეთა
უწმინდესმა სამღვდელოებას აცნობა ლუკიანიკისა და ,,უკრაინულ მართმადიდებლურ საძმოს ‘’ პროვოკაციულ აქციაზე, რომელსაც არაფერი აქვს საერთო უმე-სთან.
2021 წლის 28 იანვარს კიევისა და მთელი უკრაინის მიტროპოლიტმა, უწმინდესმა ონუფრემ წერილი გაგზავნა ეპისკოპოსებთან, გუბერნატორებსა და კიევის ეპარქიის მონასტრებსა და ეკლესიის აბატებთან, სადაც ახსნა კიევში მიმდინარე პროვოკაციული და პოლიტიკური აქციის შესახებ, რომელიც მიმდინარეობს ვალენტინ ლუკიანიკისა და ე.წ. ,, წმინდა მიქაელის სახელობის სრულიად უკრაინული მართმადიდებლური საძმოს’’ თაოსნობით.
უკრაინის მართმადიდებლური ეკლესიის წერილიდან, რომელიც გამოქვეყნებულია წმინდა სინოდის ლიტურგიული კომისიის დიაკონის დიმიტრი გარჩუკის მიერ Facebook - ზე, ნათქვამია, რომ ლუკიანიკი და ,,საძმო’’ ცდილობდნენ აქციის გასაღებას უკრაინის მართმადიდებლური ეკლესიის ღონისძიებად. «ამასთან დაკავშირებით შეგახსენებთ,რომ ვ. ლუკიანიკსა და ,,სრულიად უკრაინულ საძმოს’’ ქმედებებს არანაირი კავშირი და კურთხევა არ აქვთ უკრაინის მართმადიდებლურ ეკლესიასთან.
უწმინდესი სინანულით აღნიშნვს, რომ ,, ლუკიანიკის საქციელი მოწმობს, რომ ის არის პროვოკატორი და თაღლითი, რომელსაც შეცდომაში შეჰყავს მორწმუნეები’’.