ამერიკელი ჟურნალისტი: მე ჩემი თვალით ვნახე რეპრესიები უმე-ის წინააღმდეგ
ამერიკელი ჟურნალისტი ფლავიუს მიხეესი. ფოტო: «Миряне» ამერიკელი ჟურნალისტი ფლავიუს მიხეესი. ფოტო: «Миряне»
ჟურნალისტმა ფლავიუს მიხეესმა გერცაევსკის სასამართლოს შენობაში მორწმუნეებს განუცხადა, რომ ის პირადად დარწმუნდდა უმე-ის დევნაში.
ვაშინგტონში ჟურნალისტთა პროფესიული ორგანიზაციის ეროვნული პრესკლუბის წევრმა, ფლავიუს მიხეესმა უმე-ის მორწმუნეებს განუცხადა, რომ ის პირადად დარწმუნდდა უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის დევნაში. გერცაევსკის სასამართლოში ჟურნალისტის გამოსვლის ვიდეო საზოგადოებრივი გაერთიანება ,,მირიანეს’’ ტელეგრამ-არხზე გამოქვეყნდა.
„ჩემი თვალით დავინახე, რომ ახლა ძალიან რთული დროა თქვენი ხალხისთვის და ეკლესიისთვის. მე ნამდვილად მინდა მხარი დაგიჭიროთ. არ ვიცი, ზოგადად რა ხდება უკრაინაში, მაგრამ ჩემი თვალით დავინახე ის დევნა, რომელსაც უმე-ის მორწმუნეები განიცდიან“, - განაცხადა ჟურნალისტმა.
ჟურნალისტის თქმით, მისი მშობლები რუმინელები არიან, რომლებიც იძულებულნი გახდნენ ემიგრაციაში წასულიყვნენ 80-იან წლებში კომუნისტების მიერ რწმენის დევნის გამო. უკრაინაში ჩასვლის შემდეგ, ფლავიუს მიხეესმა გააცნობიერა, რა პირობებში ცხოვრობდნენ და ლოცულობდნენ მისი მშობლები.
”როდესაც აქ პირველად მოვედი, დავინახე დახურული ტაძარი, რომელიც უმე-ის მორწმუნეებს წაართვეს. ნაცვლად იმისა, რომ თავიანთ ეკლესიებში ილოცონ, მრევლი იძულებულია ილოცოს პატარა, შეუფერებელ სახლებში. ეს არის ძალიან პრიმიტიული შენობები. მაგრამ მიუხედავად იმისა, რომ იქ არანაირი პირობები არ იყო, ძალიან ციოდა, ყინვა საერთოდ არ იგრძნობოდა იმ სიყვარულის გამო, რომელიც იქ სუფევდა. შემდეგ მივხვდი - ასეთი იყო ჩემი მშობლების რწმენა, ჭეშმარიტი რწმენა და ლოცვა. მე მინდა ვთქვა, რომ თქვენთან ვრჩები“, - თქვა ფლავიუს მიხეიესმა.
მჟკ-მ უკვე დაწერა, რომ მიტროპოლიტ ლონგინის სასამართლო პროცესი კვლავ გადაიდო „დაზარებულთა“ გამოუცხადებლობის გამო.