მღვდელი: ისინი, ვინც პირჯვრის გადაწერა არ იცის, მიგვითითებენ, თუ როდის უნდა ვიზეიმოთ.
უკრაინაში დიდი მონდომებით პროპაგანდირებენ ახალი წლის ახალი სტილით აღნიშვნას. ფოტო: WoMo უკრაინაში დიდი მონდომებით პროპაგანდირებენ ახალი წლის ახალი სტილით აღნიშვნას. ფოტო: WoMo
მღვდელი ამბობდა, რომ ის ხალხი, ვინც  დღესასწაულების თარიღებს  თავს ახვევს მართლმადიდებლებს, მართლმადიდებლობასთან კავშირი არ აქვს.
უმე-ს სინოდალური ლიტურგიკული კომისიის მდივანმა, დეკანოზმა დიმიტრი გარჩუკმა თავის ფეისბუქ-გვერდზე კომენტარი გააკეთა ხელისუფლების კამპანიაზე უკრაინელებისთვის საეკლესიო დღესასწაულების თარიღების თავზე მოხვევის შესახებ.
„პასუხები კითხვებზე, თუ როდის უნდა ვიზეიმოთ წმინდა ნიკოლოზის დღესასწაული ან შობა, უნდა ვეძებოთ საკუთარ ტრადიციაში და არა რაღაც დირექტივებსა და მითითებებში. ის ხალხი, ვინც ხშირად არც იცის, თუ როგორ უნდა გადაიწეროს სწორად პირჯვარი, მიგვითითებს, თუ როდის უნდა ვიზეიმოთ. ხოლო მიმართვაზე „ქრისტე იშვა!“, ზოგჯერ პასუხობენ „ჭეშმარიტად აღსდგა“. რა ხდება?“ - ამბობდა მღვდელი.