უმაღლესმა სასამართლომ დაავალდებულა უმე, რომ მან კრემენცში წმინდა ნიკოლოზის ტაძარი ნაკრძალს გადასცეს
სასამართლომ მიიღო საბოლოო გადაწყვეტილება და კრემენცში უმე-ს წმინდა ნიკოლოზის ტაძრის მრევლი დაავალდებულა, რომ მან სიწმინდე ნაკრძალის ბალანსს გადასცეს.
2023 წლის 5 დეკემბერს უკრაინის უმაღლესმა სასამართლომ უმე დაავალდებულა, რომ მას ტერნოპოლის ოლქის კრემენცის წმინდა ნიკოლოზის ტაძარი სახელმწიფო ისტორიულ-არქეოლოგიური ნაკრძალისთვის გადაეცა. ამის შესახებ იტყობინება კულტურის სამინისტროს პრეს-სამსახური.
სასამართლოს გადაწყვეტილების თანახმად, უმე ვალდებულია „დაუბრუნოს“ სახელმწიფოს XVI–XVII საუკუნეების ტაძარი და კელიები, საერთო ფართით 1 756,0 კვ მ.
ამგვარად, უმაღლესმა სასამართლომ დაადასტურა 2023 წლის 2 ოქტომბრის სააპელაციო სასამართლოს გადაწყვეტილება.
კულტურის სამინისტროში აგრეთვე აღნიშნეს, რომ უმე-ს სამრევლომ მათ გაუგზავნა მიმართვა ტაძრის არენდის ხელშეკრულების მოქმედების გაგრძელების შესახებ, თუმცა ამაზე მათ უარი მიიღეს.
როგორც მჟკ იუწყებოდა, უმე-ს მრევლი კრემენცში იბრძვის წმინდა ნიკოლოზის ტაძრით სარგებლობის უფლებისთვის.