ალბანეთის ეკლესიას არ შეუცვლია თავისი პოზიცია მეუ-ს მიმართ
ალბანეთის ეკლესიაში უარყვეს სერგი (ეპიფანე) დუმენკოს განცხადება, თითქოს ისინი მზად არიან აღიარონ უკრაინაში მართლმადიდებელი ეკლესია.
არქიეპისკოპოს ანასტასის კანცელარიაში განაცხადეს, რომ ალბანეთის მართლმადიდებელ ეკლესიას არ შეუცვლია თავისი პოზიცია უკრაინაში მართლმადიდებელი ეკლესიისა და უკრაინაში საეკლესიო განხეთქილების მიმართ, იტყობინება orthochristian.com.
ალბანეთის ეკლესიაში გამოვიდნენ უკრაინაში მართლმადიდებელი ეკლესიის „წინამძღვრის“ ეპიფანე დუმენკოს ბოლო განცხადების წინააღმდეგ, რომ კვიპროსის ეკლესიის მაგალითს, სადაც წინამძღვარმა ერთმნიშვნელოვნად განაცხადა უკრაინაში მართლმადიდებელი ეკლესიის აღიარების შესახებ, მიბაძავენ სხვა ეკლესიებიც, მათ შორის ალბანეთის ეკლესიაც.
„გაკვირვებული ვარ ამ სიახლით, - ყვებოდა არქიეპისკოპოსის კანცელარიის წარმომადგენელი. - არ ვიცი, საიდან მოიტანეს. ალბანეთის ეკლესიის სინოდს ამის შესახებ გადაწყვეტილება არ მიუღია (უკრაინაში მართლმადიდებელი ეკლესიის აღიარების - რედ.)“.
ალბანეთის ეკლესიის წარმომადგენლის სიტყვებით, მას შემდეგ არაფერი არ შეცვლილა და უკრაინაში მართლმადიდებელი ეკლესიის მიმართ არავითარი ახალი გადაწყვეტილებები მიღებული არ ყოფილა.
„ყველაფერი, რაც ამ საკითხს ეხება, უკვე ითქვა ეკლესიის სინოდზე და განთავსებულია ჩვენს საიტზე. ახალს ვერაფერს ვერ დავამატებთ. მას შემდეგ არაფერი არ შეცვლილა“, - კიდევ ერთხელ ხაზი გაუსვა ალბანეთის ეკლესიის წარმომადგენელმა orthochristian.com.-თან კომენტარში.
შეგახსენებთ, რომ ეპიფანე დუმენკოს განცხადება უკრაინაში მართლმადიდებელი ეკლესიის აღიარების შესახებ უკვე უარყვეს რუმინეთის, ბულგარეთის, აგრეთვე საქართველოს მართლმადიდებელმა ეკლესიებმა.
მანამდე უნეტარესი არქიეპისკოპოსი ანასტასი და ალბანეთის ეკლესიის სინოდი გამოვიდნენ განცხადებებით, რომლებშიც აკრიტიკებდნენ კონსტანტინოპოლის ცალმხრივ ქმედებეს უკრაინაში.
მანამდე მართლმადიდებელ ჟურნალისტთა კავშირი იუწყებოდა, რომ არქიეპისკოპოს ანასტასის სიტყვებით, უკრაინაში მართლმადიდებელი ეკლესიის შექმნამ არ მოუტანა მართლმადიდებლობას არც მშვიდობა და არც ერთობა.