ხალხის მასამ, რომელიც კრემენცში იყო მოყვანილი, წმინდა ნიკოლოზის ტაძრის გადასვლას მისცა ხმა
„რელიგიური გაერთიანების კრების“ ცრუ მონაწილეები კრემენცის წმინდა ნიკოლოზის ტაძართან დიდი ავტობუსებით ორგანიზებულად მიიყვანეს.
2023 წლის 6 დეკემბერს ტერნოპოლის ოლქის ქალაქ კრემენცის უმე-ს წმინდა ნიკოლოზის ტაძარში, რომელიც ხელისუფლების მიერ იყო მიტაცებული, მეუ-ს მომხრეებმა „რელიგიური გაერთიანების კრების“ ინსცენირება ჩაატარეს, სადაც უცხო ადამიანებმა ტაძრის მეუ-ში გადაყვანას მისცეს ხმა. ამის შესახებ იუწყება Telegram-არხი «Дозор на "Першому Козацькому"».
ფსევდოკრების მონაწილეები დიდი ავტობუსებით ორგანიზებულად მიიყვანეს ტაძართან.
ხმის მიცემის წინ ღონისძიების მონაწილეებმა ტრადიციულად დაადანაშაულეს უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესია რფ-ის აგრესიის მხარდაჭერაში და უკრაინის წინააღმდეგ „ძირგამომთხრელი საქმიანობის წარმოებაში“.
როგორც მჟკ იუწყებოდა, 2023 წლის თებერვალში კულტურის სამინისტრომ კრემენც-პოჩაევის სახელმწიფო ისტორიულ-არქიტექტურული ნაკრძალის პირით უარი განაცხადა უმე-ს ტერნოპოლის ეპარქიასთან ხელშეკრულების გაგრძელებაზე წმინდა ნიკოლოზის ტაძრის არენდასთან დაკავშირებით. ტერნოპოლის ოლქის სამეურნეო სასამართლო და დასავლეთის სააპელაციო სამეურნეო სასამართლო ნაკრძალის მხარეზე დადგნენ.
30 ნოემბერს დილის 6 საათისთვის პოლიციამ შტურმით აიღო და მისი ტერიტორიიდან უმე-ს სასულიერო სასწავლებლის სტუდენტები გამოასახლა. 5 დეკემბერს უმაღლესმა სასამართლომ დაავალდებულა უმე, რომ ტაძარი ნაკრძალს გადასცეს.