სუსს და რო და "მარადიული ფასეულობების" დამცველებმა განიხილეს კანონი კანაფზე
რელიგიურმა მოღვაწეებმა ჩაატარეს პირველი შეხვედრა პარლამენტის ფრაქციათაშორის გაერთიანებასთან "ღირებულებები, ღირსება, ოჯახი."
2021 წლის 28 იანვარს სრულიად უკრაინის საეკლესიო საბჭოს და რელიგიური ორგანიზაციების (სუსს და რო) წარმომადგენლები და "ხალხის მსახურები"-ს დეპუტატის სვიატოსლავ იურაშის ინიციატივით შექმნილი საპარლამენტო ფრაქციათაშორისი გაერთიანება "ღირებულებები, ღირსება, ოჯახი" განიხილეს რიგი საკანონმდებლო ინიციატივებისა და მოილაპარაკეს შემდგომ ურთიერთქმედებაზე.
როგორც რელიგიური თავისუფლების ინსტიტუტი გვაცნობებს, შეხვედრა გაიმართა უმე-ს "იერარქის" ევსტატე ზორის და უბკე (უკრაინის ბერძნულ-კათოლიკური ეკლესიის) კლირიკის ოლექსი პეტრივას თანათავჯდომარეობით.
სვიატოსლავ იურაში, უკრაინული საზოგადოების "მარადიული ფასეულობების" დაცვის მიზნით ფრაქციათაშორისი სადეპუტატო გაერთიანების შექმნის ინიციატორი, ადრე თავის Facebook გვერდზე წერდა, რომ "პარლამენტის ისტორიაში უდიდესი გაერთიანება <...> იწყებს ყოველთვიური შეხვედრის ტრადიციას ორ საბჭოს შორის- მარადიულსა და არჩეულს შორის."
პირველ ყოველთვიურ შეკრებაზე განიხილეს მთელი რიგი საკანონმდებლო და სახელისუფლებო საკითხები, რომლებიც არაერთი წელია აწუხებთ წმინდა მამებს და დასაფასებელ დომინანტებს უკრაინაში, რომელთაც ისინი წარმოადგენენ,"-განმარტა მან.
რელიგიურმა მოღვაწეებმა და პარლამენტარებმა განიხილეს კანონის №4553(და ალტერნატიული) პროექტი კანაფის სამედიცინო, სამეცნიერო-ტექნოლოგიური და სამრეწველო გამოყენების რეგულირების შესახებ.
ასევე შეხვედრაზე წამოიწია საკითხმა იმ ვალდებულებებთან დაკავშირებით, რაც აიღო თავის თავზე უკრაინის ხელისუფლებამ საერთაშორისო პროექტის "ბიარიცის პარტნიორობა" ფარგლებში, რომელიც მიმართულია ე.წ. გენდერული თანასწორობის მიღწევაზე, და განიხილეს ინიციატივები სტამბულის კონვენციის რატიფიცირებაზე.
გადაწყვეტილებები, მიღებული "მარადიული და არჩეული საბჭოს" შეხვედრის დროს, მალევე იქნება წარმოდგენილი, განმარტა სახალხო დეპუტატმა.
შეგახსენებთ, ადრე უკრაინის ჯანმრთელობის სამინიტრომ ოფიციალურად შეიყვანა "უცნობი სქესი" ლაბორატორიაში COVID-19 ტესტირების ანკეტაში.