ამერიკის ეკლესიის წინამძღვარმა მის უნეტარესს ხელდასხმის წლისთავი მიულოცა
ამე-ს ხელმძღვანელმა მის უნეტარესს სთხოვა ინფორმირებული ყოფილიყო უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის ირგვლივ არსებული ვითარების შესახებ.
2023 წლის 9 დეკემბერს ვაშინგტონის მთავარეპისკოპოსმა, სრულიად ამერიკისა და კანადის მიტროპოლიტმა ტიხონმა საეპისკოპოსო კურთხევის წლისთავი მიულოცა უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის წინამძღვარს, კიევისა და სრულიად უკრაინის მიტროპოლიტ ონუფრის, იუწყება უმე-ის სსუგ-ის ვებსაიტი.
მილოცვაში მისმა უნეტარესმა მთავარეპისკოპოსმა ტიხონმა გაიხსენა კიევის მიტროპოლიტ ილარიონის მიერ კიევის დიდმოწამე გიორგის სახელობის ტაძრის კურთხევა - მოვლენა, რომელიც სწორედ ამ დღეს მოხდა პრინც იაროსლავ ბრძენის დროს მეთერთმეტე საუკუნის შუა ხანებში.
მისი თქმით, „თქვენი უნეტარესობის მმართველობის ეს ხანგრძლივი კავშირი არის მრავალი დიდი ტანჯვის პროტოტიპი, რომელიც კიევმა საუკუნეების განმავლობაში განვლო“.
„ახლა გრძელდება კიევის სალოცავებისა და უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის ტანჯვა. დიდმოწამის ლოცვა და ნუგეში ყოფილიყოს მუდამ თქვენს უნეტარესობასა და სამწყსოს შემწე ამ მძიმე ჟამს“, - წერს ამერიკის მართლმადიდებელი ეკლესიის წინამძღვარი.
მან აღუთქვა მის უნეტარეს მიტროპოლიტ ონუფრეს, რომ ლოცვებში მოიხსენიებდა და ასევე აღნიშნა, რომ მისი სამწყსო გულწრფელად წუხს უკრაინელი ქრისტესმიერი ძმების ბედზე.
„გთხოვთ გვაცნობოთ თქვენს ეკლესიაში არსებული ვითარების შესახებ და ნუ მოგერიდებათ შეგვატყობინოთ, შეგვიძლია თუ არა დავეხმაროთ თქვენს უნეტარესს და უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის მორწმუნეებს“, - ნათქვამია მილოცვაში.