უმაღლესი რადა გაამკაცრებს სასჯელს ლგბტ-ს უფლებების დარღვევისთვის
რელიგიურმა ექსპერტმა განაცხადა უკრაინის უმაღლესი რადის გეგმების შესახებ გაითვალისწინოს სისხლის სამართლის სასჯელი „სექსუალური ორიენტაციის, “ ნიშნით დისკრიმინაციისთვის.
უკრაინის უმაღლესი რადა უახლოეს მომავალში გეგმავს განიხილოს კანონპროექტი სისხლის სამართლის კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ, რომლებიც ითვალისწინებენ სასჯელის გამკაცრებას ლგბტ და ტრანსსექსუალების უფლებების დარღვევის გამო, იუწყება უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის საინფორმაციო-საგანმანათლებლო განყოფილება რელიგიური ექსპერტის იური რეშეტნიკოვის დამოწმებით.
მისი მონაცემებით, უკრაინის სისხლის სამართლის კოდექსის 161 სტატიაში „მოქალაქეთა თანასწორობის დარღვევა მათი რასობრივი, ნაციონალური კუთვნილებიდან და რელიგიასთან დამოკიდებულებიდან გამომდინარე“, არსებულ ნიშნებთან ერთად, იგეგმება „სექსუალური ორიენტაციისა და ტრანსსექსუალობის დამატება“.
სასჯელი სისხლის სამართლის კოდექსის აღნიშნული სტატიის მიხედვით - მსხვილი ჯარიმა, იძულებითი მუშაობა გარკვეული თანამდებობების დაკავების უფლების ჩამორთმევასთან ერთად, 5 წლამდე თავისუფლების აღკვეთა.
როგორც იუწყებოდა მართლმადიდებელ ჟურნალისტთა კავშირი, ექსპერტებმა მიუთითეს უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის დისკრიმინაციაზე ახალ კანონპროექტში კაპელანობის შესახებ.