რმე-ს საეკლესიო სასამართლომ არქიმანდრიტი კირილისთვის (გოვორუნის) წოდების ჩამორთმევა გადაწყვიტა
მოსკოვის საეპარქიო სასამართლომ გადაწყვიტა გადაეყენებინა რუსეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის არქიმანდრიტი კირილი (გოვორუნი), იუწყება რუსეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის მოსკოვის ეპარქიის ვებგვერდი.
სასამართლო პროცესი 2023 წლის 31 ოქტომბერს გაიმართა, მაგრამ გადაწყვეტილება მხოლოდ 12 დეკემბერს გამოცხადდა.
„გადაწყდეს, რომ წმიდა მოციქულთა 25-ე წესის საფუძველზე არქიმანდრიტ კირილს (გოვორუნი) ჩამოერთვას წოდება“, - ნათქვამია ტექსტში.
გადაწყვეტილება რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის პატრიარქ კირილის დამტკიცების შემდეგ შევა ძალაში.
შეგახსენებთ, რომ 2023 წლის 13 აგვისტოს გოვორუნი მსახურობდა კიევის წმინდა ანდრიას სახელობის ეკლესიაში ფანარის ეგზარქოსთან, ეპისკოპოს მიხაილთან (ანიშენკო) ერთად. 2020 წელს გოვორუნი მსახურობდა კიევის წმინდა სოფიას მცირე ეკლესიაში მეუ-ს „მღვდლებთან“ ერთად.
მჟკ წერდა, რომ რუსეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის პატრიარქმა არქიმანდრიტ კირილს (გოვორუნს) მსახურება აუკრძალა.