უმე-ს ხმელნიცკის ეპარქიაში ყვებოდნენ მეუ-ს „იერარქის“ ცილისწამებაზე
მეუ-ს ხმელნიცკის „მღვდელმთავარი“ ანტონი მახოტა სოცქსელში ცილს სწამებს უკრაინის მართლმადიდებელ ეკლესიას საეკლესიო სლავური ენის გამოყენების გამო, განაცხადეს ეპარქიაში.
ხმელნიცკის ეპარქიაში ყვებოდნენ სოციალურ ქსელ Facebook-ში უკრაინაში მართლმადიდებელი ეკლესიის „იერარქის“ ანტონი მახოტას მიერ გავრცელებულ ცილისწამებაზე უკრაინის მართლმადიდებელ ეკლესიაზე, რომელიც, მისი სიტყვებით, ღვთისმსახურების დროს იყენებს საეკლესიო სლავურ ენას, თითქოს ამ მიზნებისთვის უკრაინულის „შეუსაბამობის“ გამო. უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის ეპარქიის საიტის პუბლიკაციაში ეს მტკიცებულებები უარყოფილია.
„პუბლიკაციაში (მახოტას - რედ.) უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის იერარქებზე ბევრი წილისწამებაა, მაგალითად: „ახლაც ისინი უკრაინელი ხალხის ენას თვლიან „არასრულყოფილს“ და „ღვთისმსახურებისთვის შეუსაბამოს“. ამიტომ უნდა აღვნიშნოთ, რომ უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესია ლოცულობს უკრაინელი ხალხის საღვთისმეტყველო ენაზე - საეკლესიო სლავურზე. სწორედ ამ ენაზე ლოცულობდნენ ჩვენი წინაპრები და კაზაკები“, - ნათქვამია ეპარქიის პასუხში უკრაინაში მართლმადიდებელი ეკლესიის წარმომადგენლის პუბლიკაციაზე.
აღნიშნულია, რომ საეკლესიო სლავური ენა შექმნილი იყო IX საუკუნეში ლოცვის აღსავლენად კირილე და მეთოდეს მიერ და ამ ენაში არ არის ბილწსიტყვაობა, სალანძღავი და უცენზურო ლექსიკა. ეპარქიაში თვლიან, რომ უკრაინაში მართლმადიდებელი ეკლესიის „მიტროპოლიტის“ მხრიდან განხორციელებული ცილისწამება დაკავშირებულია იმასთან, რომ მისი სტრუქტურის ტაძრები დაცარიელებულია, მაშინ, როდესაც უკრაინის მართლმადიდებელ ეკლესიაში უფრო მეტი მორწმუნეა, ვისაც „ახსოვთ ისტორია, ახსოვთ, რომელ ეკლესიაში არიან მონათლულები, ახსოვთ, რომ სწორედ საეკლესიო სლავურ ენაზე ტარდებოდა ღვთისმსახურება“.
როგორც მართლმადიდებელ ჟურნალისტთა კავშირი იუწყებოდა, უკრაინაში მართლმადიდებელი ეკლესიის ხმელნიცკის „მღვდელმთავარმა“ ანტონ მახოტამ უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის სასარგებლოდ წაგებულ სასამართლოებს „სულიერი ილოვაისკი“ უწოდა.