უმე-ში კომენტარი გააკეთეს ჯ. ს-ს იდეაზე დახარჯონ 10 მლნ ლგბტ-ს პროპაგანდაზე
უკრაინელებს მუდმივად აჩვევენ იმის გაცნობიერებას, რომ კაცებსა და ქალებს შორის ბუნების საწინააღმდეგო ურთიერთობები წარმოადგენს ნორმას, თვლის ეპისკოპოსი ვიქტორი (კოცაბა).
კიევის მიტროპოლიის ვიკარი, ევროპის საერთაშორისო ორგანიზაციებთან უმე-ს წარმომადგენლობის მეთაურმა ვიქტორ ბარიშევსკიმ (კოცაბამ) კომენტარი გააკეთა თავის ტგ-არხზე ინფორმაციაზე უკრაინის ჯანდაცვის სამინისტროს განზრახვის თაობაზე, 2021 წელს დახარჯოს მილიონობით გრივნა სახელმწიფო ბიუჯეტიდან კაცებს შორის „ბიოქცევით“ კვლევაზე, რომელთაც სექსუალური ურთიერთობა აქვთ მამაკაცებთან“.
იერარქის აზრით, საქმე იმაში როდია, რომ ჯანდაცვის სამინისტრო ხარჯავს უკრაინელი გადასახადის გადამხდელთა ფულს, რომელთაც შეიძლება უფრო რაციონალური გამოყენება მიეცეს იმაში, რომ ჩვენ თანდათან შეგვაჩვიონ, რომ მამაკაცებსა და ქალებს შორის ბუნების საწინააღმდეგო ურთიერთობები წარმოადგენს ნორმას, რასაც ისინი ადასტურებენ „მაღალი ცივილიზებული შეგნებით“.
ეპისკოპოსმა აღნიშნა, რომ თავად ლგბტ-იდეოლოგიის აგრესიული თავსმოხვევის ფაქტი და მისი მომხრეების მხრიდან სურვილის არქონა შევიდნენ დისკუსიაში და მოისმინონ საპირისპირო თვალსაზრისი, ადასტურებს „საკუთარ სიმართლეში დარწმუნებულობის არარსებობას“.
„საბოლოო ჯამში, უნდა გვახსოვდეს, რომ ჩვენ ვცხოვრობთ სამყაროში, რომლის კულტურაც ჩამოყალიბდა დადგენილი, აქსიომატური პრინციპებით, რომელთაგან ერთ-ერთს წარმოადგენს პრინციპი, რომ ქორწინება შეიძლება მხოლოდ მამაკაცსა და ქალს შორის. უფლის კანონი ყოველთვის იყო და აგრძელებს თანამედროვე ცივილიზაციის საფუძველში ყოფნას და მისი რღვევის დაჟინებული მცდელობები ადასტურებს „ახალი“ ცივილიზაციის აგებას, სადაც უკვე არაა გათვალისწინებული ქრისტიანული მორალისა და საერთოდ ქრისტიანების ადგილი“ - შეაჯამა უმე-ს იერარქმა.
შეხასნებეთ, რომ 2021 წლის 1 თებერვალს ჯანდაცვის სამინისტროს  სახელმწიფო დაწესებულებამ „საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის ცენტრი“ გამოაცხადა ტენდერი მომსახურების შესყიდვაზეგამოკითხვების სფეროში  ჰომოსექსუალ მამაკაცებს შორის ბიოქცევითი კვლევის ჩატარების თაობაზე. ამ მიზნით იგეგმება 10 მლნ გრივნაზე მეტის გამოყოფა უკრაინის სახელმწიფო ბიუჯეტიდან.