მიტროპოლიტი კლიმენტი: დრაბინკომ დაამტკიცა, რომ მეუ შეუძლებელია იყოს ეკლესია
უმე-ს იერარქმა კლიმენტმა «UA:Перший»-ს ეთერში გაიხსენა დრაბინკოს დისერტაცია, სადაც ის ამტკიცებდა, რომ მეუ-ს მსგავსი ორგანიზაციები შეუძლებელია გახდნენ ეკლესიები.
უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის სინოდალური საინფორმაციო-საგანმანათლებლო განყოფილების თავმჯდომარემ, ნეჟინსკისა და პრილუკსკის მიტროპოლიტმა კლიმენტმა (ვეჩერა) ტელეარხ «UA:Перший» პირდაპირ ეთერში შეახსენა სტუდიაში მყოფ უკრაინაში მართლმადიდებელი ეკლესიის „იერარქს“ ალექსანდრეს (დრაბინკო) ის, რომ ამ უკანასკნელმა დაიცვა დისერტაცია, სადაც დაამტკიცა შეუძლებლობა იმისა, რომ კიევის საპატრიარქოს უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიისა და უკრაინის ავტონომიური მართლმადიდებელი ეკლესიის „თვითმარქვიები“ ვერ შექმნიან კანონიკურ ეკლესიას.
„მეუფე“ ალექსანდრემ დისერტაციაში ძალზე დეტალურად და პროფესიონალურად ახსნა, რომ ყველა, კიევის საპატრიარქოც და უკრაინის ავტონომიური მართლმადიდებელი ეკლესიაც და ყველა სხვა, ვინც შექმნა უკრაინაში მართლმადიდებელი ეკლესია, არიან აბსოლუტურად არაკანონიკურები და ვერ იწოდებიან ეკლესიად ამ სიტყვის სრული გაგებით, - თქვა მეუფე კლიმენტმა. ვინაიდან ის რელიგიური ჯგუფები, ვინც შექმნა უკრაინაში მართლმადიდებელი ეკლესია, ბატონი ალექსანდრეს დისერტაციის დასკვნის თანახმად, ეკლესიები საერთოდ არ ყოფილან, ისინი „თვითმარქვიებია“.
მიტროპოლიტმა კლიმენტმა ახსნა, რომ უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესია არის უკრაინის ეკლესია და მას ყველა უფლება აქვს, რაც მის თვითმმართველობას განსაზღვრავს. ამიტომ მისი სახელწოდების შეცვლაზე ლაპარაკი სრულიად უსაფუძვლოა. ხოლო გაერთიანებები ან გადასვლა უკრაინაში მართლმადიდებელი ეკლესიის მსგავს ორგანიზაციებში შეუძლებელია ამ უკანასკნელთა არაკანონიკურობის გამო.
როგორც მართლმადიდებელ ჟურნალისტთა კავშირი იუწყებოდა, დრაბინკომ გაანაწყენა ბუკოვინელები „არაუკრაინულობის“ გამო, ჩერნივიცკის ეპარქიის მდივნის სიტყვებით.