ფანარიონის მეთაური – მართმადიდებლობის მოწინავე დამცველი, – ელპიდოფორი
არქიეპისკოპოსი ელპიდოფორი თვლის, რომ მეუ-სთვის ტომოსის გადაცემის გამო პატრიარქი ბართოლომე შეიძლება შევადაროთ წმინდა პატრიარქ ფოტის.
ამერიკული საეპისკოპოსოს მეთაური ელპიდოფორმა გააკეთა განცხადება, რომ პატრიარქი ბართოლომე - ,, მართმადიდებლობის მოწინავე დამცველია’’, გვამცნობს გამომცემლობა Оrthodox Тimes.
არქიეპისკოპოსმა შეადარა წმინდა პატრიარქ ფოტის, რომლის წინაშეც ,,მთელი სლავური ერი ვალშია’’, ფანარიონის ამჟამინდელი პატრიარქი ბართოლომე – ,, წმინდა ფოტის ღირსეული მემკვიდრე და მართმადიდებლობის მოწინავე დამცველი’’.
,,ისევე როგორც მისი წმინდა წინამორბედი, პატრიარქმა ბართოლომემ ეკლესიის წიაღში დააბრუნა მილიონობით უკრაინელი მორწმუნე, თავის სითამამით და შორსმჭვრეტელობით უკრაინის ეკლესიისათვის ავტოკეფალიის მისანიჭებლად’’, - ხაზგასმით თქვა აშშ-ში ფანარიონის წარმომადგენელმა.
ადრე მჟკ წერდა, რომ არქიეპისკოპოსი ელპიდოფორის აზრით ფანარიონის მეთაური პატრიარქი ბართოლომე - ,,მართმადიდებელთა ლიდერია’’.