რუსეთის ფედერაციის ხელისუფლებამ ბერდიანსკის მიტროპოლიტს ულტიმატუმი წაუყენა, - უმე-ს მღვდელი
მღვდელი დიმიტრი არაბაჯის თქმით, უნეტარეს ონუფრის ბერდიანსკის ეპარქიის სხვა იურისდიქციაში გადასვლის კურთხევა არ გაუცია.
უმე-ის მღვდელი დიმიტრი არაბაჯი, რომელიც იყო ბერდიანსკის ეპარქიის სასულიერო პირი სოფ. აკიმოვკაში, მოახერხა ოკუპირებული ტერიტორიის დატოვება, დეკანოზ ანდრეი პალჩუკთან ინტერვიუში მან განმარტა, თუ როგორ აიძულეს ბერდიანსკის მიტროპოლიტი ეფრემი დაეტოვებინა ეპარქია. ინტერვიუ YouTube არხზე გამოქვეყნდა «Жизнерадостный дьяк».
მისივე თქმით, მიტროპოლიტი ეფრემი ოკუპაციის დაწყებიდან მუდმივ კონტაქტში იყო სასულიერო პირებთან და მხარს უჭერდა ყველა მღვდელს. მაგრამ რაღაც მომენტში ახალმა „ავტორიტეტებმა“ დაიწყეს მასზე ზეწოლა, რათა მათთვის სასარგებლო ნაბიჯები გადაედგა.
„შევიტყვე, რომ ეპისკოპოსი არჩევანის წინაშე დააყენეს. მას წაუყენეს „ულტიმატუმი“: მიეღო რუსეთის მოქალაქეობა, შეეწყვიტა მისი უნეტარესი ონუფრის ხსენება ღვთისმსახურებაზე და ბერდიანსკის ეპარქია გადაეყვანა უწმიდესი პატრიარქის ომფორიონის ქვეშ (კირილი - რედ.). იურიდიულ ენაზე ეს ნიშნავს, რომ მას ეპარქია რუსეთის მართლმადიდებლურ ეკლესიაში უნდა გადაეყვანა“, - განაცხადა მღვდელმა და დასძინა, რომ ეპისკოპოსმა ამაზე უარი თქვა.
„ამიტომ წავიდა, იძულებით წავიდა. მიუხედავად იმისა, რომ ოფიციალური რუსული მედია, როგორც საეკლესიო, ისე საერო, ამბობდა, რომ მან მიატოვა სამწყსო. ცუდ ეპისკოპოსად და ადამიანად აქციეს, რომელიც მხოლოდ საკუთარ თავზე ფიქრობდა და გაიქცა“, - ამბობს მამა დიმიტრი.
მისი თქმით, ეპისკოპოსი 25 აპრილს რადონიცაში მსახურებოდა და მეორე დღეს იძულებული გახდა დაეტოვებინა ეპარქია. ოკუპირებულ ტერიტორიაზე მოგზაურობისას მას რუსული სპეცსამსახურების წევრები ახლდნენ.
”და თითქმის მაშინვე დაიწყო მუშაობა ბერდიანსკის ეპარქიის მოსკოვის საპატრიარქოს დაქვემდებარებაზე,” - თქვა მამა დიმიტრიმ. მისი თქმით, მან და ზოგიერთმა სხვა მღვდელმა მოახერხეს უნეტარესი ონუფრისთან დაკავშირება და გააფრთხილეს უმე-ის წინამძღვარი, რომ ემზადებოდა "გადასვლა" რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის დაქვემდებარებაში და ჰკითხეს როგორ მოქცეულიყვნენ.
„მისმა უნეტარესმა ნათლად თქვა, რომ მე სხვა იურისდიქციაში გადასვლის კურთხევას არ ვიძლევი. თქვენ უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის შვილები ხართ და არსად წასვლა არ გჭირდებათ. ეს ჩვენთვის დიდი შვება იყო, ჩვენ მივიღეთ ჩვენი წინამძღვრის მხარდაჭერა“, - განაცხადა მღვდელმა.