ბუჩაში პეტრე-პავლობის ტაძარი მიიტაცეს
18 დეკემბერს, დილით ადრე ქალაქ ბუჩაში (კიევის რეგიონი) აიღეს უმე-ის პეტრე-პავლობის ეკლესია. ამის შესახებ უმე-ის საინფორმაციო ცენტრი იტყობინება.
როგორც გოსტომელის ეპისკოპოსმა არკადიმ თქვა, დილის 5 საათზე დაცვამ მიიღო შეტყობინება ეკლესიაში უცნობი პირების შეჭრის შესახებ. კარი გატეხეს. მოგვიანებით კი ამ ხალხს შეუერთდნენ მეუ-ს „მღვდლები“.
ეპისკოპოსმა არკადიმ პოლიციაში განცხადება შეიტანა. ეპარქიის ადვოკატები სასამართლოს მიმართვას ამზადებენ.
„მოვუწოდებ უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის ყველა მორწმუნეს, ინტენსიური ილოცონ ჩვენი მრევლისთვის. თავი შეიკავეთ ყოველგვარი პროვოკაციული ან აგრესიული ქმედებებისგან. ჩვენ ქრისტიანები ვართ და უნდა ვიმოქმედოთ როგორც ქრისტიანებს შეეფერება. უკრაინა არის კანონის უზენაესობის დამცავი სახელმწიფო და ყველა ჩვენი ქმედება უნდა იყოს სამართლებრივ ჩარჩოში“, - აღნიშნა ეპისკოპოსმა.
ამავდროულად, ადგილობრივმა ხელისუფლებამ დაწერა, რომ გადასვლის შემდეგ მეუ-მ უკვე ჩაატარა პირველი ,,ლიტურგია’’.
როგორც მჟკ იტყობინება, 2022 წლის 7 აგვისტოს, კიევის რეგიონის ქალაქ ბუჩას პეტრესა და პავლეს ეკლესიაში, სამრევლო კრებაზე, საზოგადოებამ მიიღო ერთსულოვანი გადაწყვეტილება, დარჩენილიყო უმე-ში.