სახალხო დეპუტატმა გაასაჯაროვა ჩერკასში უმე-ს მონასტერზე თავდამსხმელი პიროვნებები
კუხარჩუკი ესხმის თავს ტაძრის ტერიტორიაზე მყოფ მრევლს. ფოტო: СПЖ კუხარჩუკი ესხმის თავს ტაძრის ტერიტორიაზე მყოფ მრევლს. ფოტო: СПЖ
არტემ  დმიტრუკმა განაცხადა, თუ ვინ ხელმძღვანელობდა ღვთისმშობლის შობის სახელობის მონასტრის მიტაცებას.
სახალხო დეპუტატმა არტემ დმიტრუკმა თავის ტელეგრამ-არზე განაცხადა, რომ მან მოახერა მინიმუმ ორი ადამიანის იდენტიფიცირება, რომლებმაც დარბევა მოაწყვეს ჩერკასში უმე-ს მონასტრის მიტაცებისას.
მისი სიტყვებით, ეს არის 3 ცშბ-ს მე-2 შემტევი ბატალიონის მეთაური დმიტრი კუხარჩუკი (საძახისი „სლიპი“) და მისი მოადგილე იგორ ზაიჩუკი.
„თვითმხილველთა მონაცემებით, კუხარჩუკი უშუალოდ მეთაურობდა ტაძრის დაკავებას“, - დაწერა დმიტრუკმა.
მან შეგვახსენა, რომ „დმიტრი კუხარჩუკი არის სწორედ ის „აქტივისტი“, რომელმაც იერიში მიიტანა 2021 წლის აგვისტოში პრეზიდენტის ოფისზე. მაშინ მათი აქცია დასრულდა პოლიციისა და ნაციონალური გვარდიის თანამშრომლების ცემით“.
„ჩვენ ჯერ კიდევ გასარკვევი გვაქვს, თუ რას აკეთებდნენ მაქციები სამხედრო ფორმაში ჩერკასში და არა მოწინავე ხაზზე. ჩვენი ინფორმაციით, ჩერკასში ისინი მკურნალობის კურსს გადიოდნენ. საინტერესო რეაბილიტაციაა, არა?“ - დაუსვა კითხვა არხის მკითხველებს სახალხო დეპუტატმა და პირობა დადო დეპუტატის მოთხოვნა გაუგზავნოს თავდაცვის მინისტრს რუსტემ უმეროვს, შინაგან საქმეთა მინისტრს იგორ კლიმენკოს, უკრაინის სამხედრო პროკურატურის ხელმძღვანელს.
„ინფორმაციას ამ ადამიანების დანაშაულში შესაძლო მონაწილეობაზე ჩვენ ასევე გადავცემთ გაერო-ს ადამიანის უფლებების მონიტორინგის მისიას, რომელმაც უკვე აიყვანა ეს საქმე თავის კონტროლზე. ასევე შემიძლია შეგატყობინოთ, რომ ჩემი მიმართვების შემდეგ საქმია აღძვრა მორწმუნეების ცემის ფატზე გადაეცა სამხდრო პროკურატურას“, - განაცხადა სახალხო დეპუტატმა.