აშშ-ს მედია: უმე-ს რეპრესიები ახდენენ ძალადობის პროვოცირებას და უნდობლობას ბადებენ ხელისუფლების მიმართ
გამოცემაში Foreign Policy ნათქვამია, რომ უკრაინას გააჩნია პრობლემები სამოქალაქო უფლებებთან დაკავშირებით.
ამერიკულ ჟურნალში Foreign Policy გამოვიდა როდ-აილენდის უნივერსიტეტის პოლიტოლოგიის პროფესორის ნიკოლოზ ნ. პეტროს სტატია უკრაინის ხელისუფლების მოქმედებების კრიტიკასთან დაკავშირებით მოქალაქეებთან მიმართებაში სათაურით - „უკრაინას აქვს პრობლემა სამოქალაქო უფლებებთან დაკავშირებით“.
სტატიაში აღნიშნულია, რომ უმე, ქვეყნის ერთ-ერთი უმსხვილესი (ქრისტიანული) კონფესია, ექცევა რეპრესიების ქვეშ ხელისუფლების მხრიდან. უკრაინის მთავრობა განიხილავს ეკლესიას, როგორც რფ-ს გავლენის აგენტს, მიუხედავად იმისა, რომ უმე-მ ადმინისტრაციული კავშირები გაწყვიტა რმე-თან 1990 წელს და შეწყვიტა ყველა ფორმალური კავშირი მასთან 2022 წლის მაისში.
„მიუხედავად ამისა, ქონება, აქტივები და სიწმინდეები მიტაცებულ იქნა რუსეთის სრულმასშტაბიანი შეჭრის დაწყებამდე ჯერ კიდევ რამოდენიმე წლით ადრე, ხოლო სასულიერო პირებს დევნიან სახელმწიფოს წინააღმდეგ დანაშაულებისთვის - ბევრი საქმე შეთითხნილი ბრალდებებით მიმდინარეობს. 2023 წლის ოქტომბერში უკრაინის პარლამენტმა პირველი ნაბიჯი გადადგა ეკლესიის სრული აკრძალვისკენ, მოიწონა რა კანონპროექტი, რომელიც კრძალავს რელიგიურ ჯგუფებს, რომელიც „უკავშირდება უკრაინის ფარგლებს გარეთ განთავსებულ გავლენის ცენტრებს, ქევყანაში, რომელიც ახორციელებს სამხედრო აგრესიას უკრაინის წინააღმდეგგ“, - ნათქვამია სტატიაში.
პოლიტოლოგი წერს, რომ უმე-თან მიმართებაში ასეთი პოლიტიკის მთავარი ლობისტი იყო მეუ, რომელიც შეიქმნა, როგორც „უმე-ს ნაციონალისტური ალტერნატივა“. ასევე ასახელებენ კულტურის სამინისტროს ინიციატივას, უმე-ს უკრაინაში რუსეთის მართლმადიდებლურ ეკლესიად სახელის გადარქმევის თაობაზე, წარუმატებელ მცდელობად მოახდინონ მეუ-ში მრევლის მასობრივი გადასვლის პროვოცირება.
„ბევრმა აღნიშნა ამ ნაბიჯებთან დაკავშირებული სამართლებრივი, ეთიკური და თეოლოგიური პრობლემები. თუმცა, გასაკვირად ცოტა ვინმე თუა შეშფოთებული შიდა პოლიტიკური არეულობებით, რომელიც შეიძლება გაჩაღდეს. უმე-ს, როგორც უკანონო და მტრული რელიგიური ორგანიზაციის წარმოდგენა რისკავს მოახდინოს ძალადობის პროვოცირება ეკლესიისა და მისი წევრების წინააღმდეგ. კიევის უნივერსიტეტის პროფესორმა ანდრეი ბაუმაისტერმა ივარაუდა, რომ რელიგიური შუღლის გაძლიერება მაშინ, როცა ქვეყანა ასე თავგანწირვით საჭიროებს ერთიანობას, ამან შეიძლება კიდევ უფრო შეარყიოს საზოგადოების ნდობა მთავრობისადმი, შექმნას რა ნელი მოქმედების „ლეგიტიმურობის დეფიციტი“, რომელიც შეიძლება აფეტქდეს ხუთი ან ათი წლის შემდეგ“, - აქცენტს აკეთებს სტატიის ავტორი.
როგორც მჟკ გვატყონიბებს, ადრე ამერიკელმა ჟურნალისტმა მაიკლ ბრენდან დოგერტიმ გამოთქვა აზრი, რომ უმე-ს შემთხვევაში არსებობს უკრაინაში კოლექტიური რელიგიური ბრალეულობის იდეა.