ზელენსკი: დღეს მთელი უკრაინა ერთად აღნიშნავს შობას
2023 წლის 24 დეკემბერს უკრაინის პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ კიევის მიძინების ტაძრის ფონზე უკრაინელებს შობა მიულოცა. ვიდეო მესიჯი ზელენსკის YouTube არხზე გამოქვეყნდა.
„დღეს ყველა უკრაინელი ერთად ვართ, ჩვენ ვზეიმობთ შობას ერთ დღეს, როგორც ერთი დიდი ოჯახი, ერთიანი ერი, ერთიანი ქვეყანა“, - განაცხადა ზელენსკიმ. მას სჯერა, რომ „დღეს, როგორც არასდროს, ჩვენს საერთო ლოცვას დიდი ძალა ექნება“.
„დღეს ის გააერთიანებს მილიონობით ხმას, ისე როგორც არასდროს“, დარწმუნებულია პრეზიდენტი. ”და ის გაჟღერდება ორი კვირის სხვაობის გარეშე, ევროპასა და მსოფლიოსთან ერთად.”
ზელენსკის სჯერა, რომ ეს ლოცვა "უნიკალურია", რადგან ის იქნება "ხალხისთვის, მშვიდობისთვის, სამართლიანობისთვის, სიცოცხლისთვის". მან განსაკუთრებით ხაზი გაუსვა, რომ ეს ლოცვა გააერთიანებს „ყველა კონფესიას“ და, შესაბამისად, „უსაზღვროა“.
პრეზიდენტმა აღნიშნა, რომ უკრაინელები „გადალახავენ გზას სულიერი დამოუკიდებლობის, ჩვენი რწმენის თავისუფლების მონობის იდეოლოგიისგან, კულტისგან, რომელსაც არაფერი აქვს ადამიანური და წმინდა“.
ზელენსკიმ თქვა, რომ კიევ-პეჩორის ლავრა „უკრაინის ისტორიის, კულტურის, რელიგიის, მართლმადიდებლობისა და მთელი აღმოსავლური ქრისტიანობის სიმბოლოა“.
„ლავრა ძლიერების სიმბოლოა“, - აღნიშნა პრეზიდენტმა და ხაზგასმით აღნიშნა, რომ მონასტერი ყოველთვის იქნება „სულიერი წყარო მათთვის, ვისაც სწამს ჭეშმარიტებისა და უკრაინის გამარჯვების“.
მიმართვის დასასრულს, ზელენსკიმ ციტირებდა გაუკეთა წინაქრისტიანული წარმართული სიმღერის სტრიქონებს „ოჰ, როგორ იყო ჟამის დასაწყისიდან“: „როცა იშვა ცა და დედამიწა, ცა ვარსკვლავებით, დედამიწა ყვავილებით, ღმერთმა ქნას."