მეუ-მ მოუწოდა, უმე-თან ერთად, აიკრძალოს მუსლიმები, პროტესტანტები და ებრაელები
ევსტრატი ზორიამ უკრაინის კანონმდებლობას სინდისის თავისუფლების შესახებ ევროპაში ერთ-ერთი ყველაზე ლიბერალური უწოდა.
მეუ-ს სპიკერმა ევსტრატი ზორიამ მე-5 არხთან ინტერვიუში განაცხადა, რომ კანონპროექტი N 8371, რომელიც ითვალისწინებს უმე-ის აკრძალვას და მიღებული იქნა უმაღლესი რადას მიერ პირველი მოსმენით, ეხება არა მხოლოდ უმე-ს.
ზორის თქმით, ეს გამოწვეულია რუსული რელიგიური სტრუქტურების გავლენით უკრაინის მსგავს რელიგიურ სტრუქტურებზე.
„რუსული სამყაროს“ იდეოლოგია დამახასიათებელია არა მხოლოდ მოსკოვის საპატრიარქოსთვის. ჩვენ ვხედავთ, რომ მუსლიმთა მთავარი რელიგიური ცენტრები და პროტესტანტული თემები, თუნდაც ებრაული თემები - ისინი ყველა უკიდურესად კონცენტრირებულია ამ იმპერიული იდეოლოგიის გარშემო. ისინი თავიანთ გავლენას იყენებენ უკრაინის რელიგიურ სტრუქტურებსა და რუსეთის რელიგიურ სტრუქტურებს შორის ადმინისტრაციული კავშირის საშუალებით, როგორც ჰიბრიდული ომის იარაღს.
ამიტომ, მისი თქმით, სახელმწიფოს აქვს არა მხოლოდ უფლება, არამედ ვალდებულებაც, აუკრძალოს რელიგიურ ორგანიზაციებს რუსეთის რელიგიური ცენტრების დაქვემდებარება.
ევსტრატი ზორიამ ასევე განაცხადა, რომ ყველა რელიგიური ორგანიზაცია, უმე-ის გარდა, მხარს უჭერს N 8371 კანონს.
როგორც მჟკ იტყობინება, უფლებადამცველი არასამთავრობო ორგანიზაცია „საზოგადოებრივი ადვოკატირების“ ხელმძღვანელმა ოლეგ დენისოვმა განაცხადა, რომ კანონპროექტი N 8371, რომელიც კრძალავს უმე-ს, შეიცავს ენას, რომელიც მიუღებელია საერთაშორისო სამართლისთვის და მიუთითებს, რომ ეს კანონი არღვევს ადამიანის უფლებებს.