რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის სინოდმა "გადააყენა" მიტროპოლიტი ლეონიდი (გორბაჩოვი)
რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის სინოდმა, რომელიც მოსკოვში 2023 წლის 27 დეკემბერს შეიკრიბა, ერევნის საპატრიარქოდან კლინის მიტროპოლიტი ლეონიდის (გორბაჩოვი) გადაყენების გადაწყვეტილება მიიღო, იუწყება მოსკოვის საპატრიარქოს ვებგვერდი.
„კლინის მეუფე მიტროპოლიტი ლეონიდი უნდა გათავისუფლდეს ერევან-სომხური ეპარქიის დროებითი მმართველობიდან და გავიდეს პენსიაზე“, - ნათქვამია სინოდის 129-ე ჟურნალში.
ადრე მჟკ წერდა, რომ მიტროპოლიტ ლეონიდის თქმით, „რადგან უკრაინის ტერიტორია გათავისუფლებულია ნაცისტური რეჟიმისგან, აუცილებელია შესაბამისი ეპარქიების მიღება, მათი დაყოფის მიზანშეწონილობის განხილვა ან, პირიქით, გაერთიანება და მოსკოვისა და სრულიად რუსეთის საპატრიარქოს უშუალო დაქვემდებარებაში გადაყვანა. “