ლადიჟინში, უმე-ის ყაზანის ეკლესიაზე თავდასხმა ჩაიშალა
ლადიჟინში ყაზანის ღვთისმშობლის ხატის სახელობის ტაძრის დარბევა. ფოტო: СПЖ ლადიჟინში ყაზანის ღვთისმშობლის ხატის სახელობის ტაძრის დარბევა. ფოტო: СПЖ
ლადიჟინში უმე-ის ყაზანის ტაძრის მრევლმა უარი თქვა პოლიციის წინადადებაზე ტაძრის დალუქვასთან დაკავშირებით და აპირებენ გააგრძელონ სალოცავის დაცვა.
მეუ-ს მხარდამჭერებმა, რომლებიც 2023 წლის 28 დეკემბერს ცდილობდნენ უმე-ის ყაზანის ღვთისმშობლის ხატის სახელობის ტაძრის ხელში ჩაგდებას, ქალაქ ლადიჟინში, ვინიცის რეგიონში, არ გაუმართლათ. ამის შესახებ ტაძრის მოძღვარმა, დეკანოზმა ევგენი ვორობიოვმა მჟკ-სთვის მიცემულ ინტერვიუში განაცხადა.
საზოგადოებამ უარი თქვა პოლიციის წინადადებაზე ტაძრის დალუქვასთან დაკავშირებით, სანამ დავა სასამართლოში არ გადაწყდება: მორწმუნეები თვლიან, რომ შეიძლება თავდამსხმელებმა მალულად მიითვისონ ეკლესია, როდესაც იქ არავინ იქნება.
ახლა მრევლი, მოძღვარი და მიმდებარე სამრევლოების მღვდლები ჩაიკეტნენ ტაძარში და აპირებენ იქ დარჩენას მანამ, სანამ საჭირო იქნება. კარი, რომელიც თავდასხმის დროს ჩამოგლიჯეს აქტივისტებმა, აღდგენილია.
მეუ-ს „მღვდლები“, რომლებიც თავდასხმას ხელმძღვანელობდნენ და ტაძართან „ღვთისმსახურების“ ჩატარებას ცდილობდნენ, დაიშალნენ.
დაშავდა მამა ევგენი, რომელიც სალოცავს დამპყრობლებისგან იცავდა, ასევე 10-მდე მრევლი, მათ შორის ქალები. რამდენიმე ადამიანმა მიიღო სისხლჩაქცევები, ერთს მკლავი გადაუგრიხეს, მეორე ბეტონის ბლოკებზე დააგდეს - მუხლები გადაეყვლიფა. მოძღვარს და რამდენიმე მრევლს ტანსაცმელი შემოახიეს. მღვდელის თქმით, დაზარალებულები საჩივრის შეტანას აპირებენ.
მამა ევგენიმ თქვა, რომ ერთ-ერთი სამხედრო ფორმაში ჩაცმული აქტივისტი, რომელიც ცდილობდა ტაძარში შეჭრას მორწმუნეებზე გადავლით, იყო მეუ-ს ახლად დანიშნული „რელიგიური თემის“, ატო-ს ადგილობრივი ორგანიზაციის ხელმძღვანელი, მიხაილ ბონდარენკო.
აქტივისტებმა მორწმუნეებს აჩვენეს ტაძრის მფლობელობის დამადასტურებელი საბუთები, რომლებიც მიიღეს მეუ-ში მისი უკანონო ხელახალი რეგისტრაციის შედეგად. ხელახალი რეგისტრაცია განხორციელდა რეგიონალური ხელისუფლების მიერ, ყაზანის მრევლის დუმენკოს სტრუქტურაში გადაყვანის მოთხოვნით ჩატარებული კრების საფუძველზე. მოძღვრის თქმით, მორწმუნეებმა ორჯერ მიმართეს სამართალდამცავებს სისხლის სამართლის დანაშაულის - საბუთების გაყალბების თაობაზე განცხადებით, თუმცა მათი მიმართვა იგნორირებულ იქნა. 2023 წლის 29 დეკემბერს სასამართლო გაისინში (რაიონული ცენტრი - რედ.) განიხილავს უმე-ს საზოგადოების სარჩელს პროკურატურის სისხლის სამართლის საქმის აღძვრის ვალდებულების მოთხოვნით.
დეკანოზმა ევგენი ვორობიოვმა ასევე აღნიშნა, რომ ლადიჟინში ეკლესიის ხელში ჩაგდების მცდელობას ექნება დიდი გამოხმაურება: უმე-ის ტულჩინის ეპარქიის წინამძღვარი, მიტროპოლიტი იონათანი, რომელიც არის ადამიანის უფლებების საერთაშორისო ასოციაციის „ეკლესია ქსენოფობიის და რელიგიური დისკრიმინაციის წინააღმდეგ“ საკოორდინაციო საბჭოს წევრი“,- აცნობებს მსოფლიო საზოგადოებას მომხდარის შესახებ.
როგორც მჟკ იტყობინება, 2023 წლის 10 ნოემბერს, ლადიჟინში ყაზანის მრევლის გარეშე გაიმართა შეხვედრა, სადაც ხმა მისცეს მეუ-ში გადასვლას. ღონისძიების ორგანიზატორები იყვნენ უზენაესი რადას დეპუტატი ნიკოლაი კუჩერი და ერთ-ერთი ქალაქის ფორმირების საწარმოს - MHP-ის ხელმძღვანელობა.
საეკლესიო საზოგადოებამ, ეკლესიაში გამართულ ლეგიტიმურ შეხვედრაზე, ერთხმად დაუჭირა მხარი უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის წიაღში დარჩენას.
2023 წლის 28 დეკემბერს, დაახლოებით დილის 9 საათზე, ოცზე მეტმა თავდამსხმელმა, რომელთაგან უმეტესობა სამხედრო ფორმაში იყო, გატეხეს ტაძრის კარიბჭის საკეტი, ეკლესიის კარი და სცადეს სალოცავის აღება, მაგრამ მორწმუნეების მხრიდან წინააღმდეგობას წააწყდნენ.