უწმინდესმა ონუფრემ მიულოცა სერბეთის ახალ პატრიარქს
სერბეთის მართმადიდებლური ეკლესიის მიტროპოლიტი პორფირი. ფოტო: news.church.ua სერბეთის მართმადიდებლური ეკლესიის მიტროპოლიტი პორფირი. ფოტო: news.church.ua
უწმინდესმა იმედი გამოთქვა, რომ სერბეთსა და უკრაინას შორის მეგობრული ურთიერთობა უფრო გამყარდება.
უწმინდესმა ონუფრემ მიულოცა მიტროპოლიტ პორფირს სერბეთის პატრიარქად არჩევა, იტყობინება უმე-ს ინფორმაციულ-საგანმანათლებლო განყოფილება.
«უკრაინული მართმადიდებლური ეკლესიის უმრავლესობის სახელით გულითადად გილოცავთ სერბეთის მართმადიდებლური ეკლესიის პატრიარქად აყსაყდრებას.», – ნათქვამია უკრაინის მართმადიდებლური ეკლესიის მიტროპოლიტის მილოცვაში.
უწმინდესმა მიტროპოლიტმა იმედი გამოთქვა, რომ ამ რთულ პერიოდში, როდესაც მსოფლიო მართმადიდებლური ერთობა კრიზისშია, პატრიარქი პორფირი შესძლებს შეინარჩუნოს კანონიკური ერთიანობა.
«ღვთის განგებით, სულიწმინდის მოქმედებით, თქვენ არჩეული ხართ სერბეთის მართმადიდებლური ეკლესიის წინამძღვრად არც ისე ადვილ პერიოდში, როდესაც მსოფლიო მართმადიდებლური ეკლესია კრიზისშია, ხოლო ქრისტიანული ფასეულობები გათანაბრებულია და შეცვლილია ცრუ ჰუმანიზმის იდეებით. თუმცა, თქვენ გიცნობთ როგორც ღირსეულ არქიეპისკოპოსს, უბიწოების განსახიერებას, ჭეშმარიტების მქადაგებელს (2 Тим. 2:15), და ასევე მართმადიდებლურ ეკლესიაში კანონიკური წესრიგისათვის მებრძოლს, ჩვენ თქვენს სერბულ ეკლესიასთან ერთად ვზეიმობთ თქვენს არჩევას და ვლოცულობთ რათა ღირსეულად ატაროთ თქვენდამი დაკისრებული სერბეთის მართმადიდებლური ეკლესიის პატრიარქობის უდიდესი და საპასუხისმგებლო ხვედრი. », – აღნიშნა უწმინდესმა ონუფრემ.
«იმედს გამოვთქვამთ, რომ უკრაინულ და სერბულ ეკლესიას შორის ჩამოყალიბებული მეგობრული და ძმური ურთიერთობა უფრო გამყარდება ქრისტეს სიყვარულში », – დაამატა უმე-ს წინამძღვარმა.
შეგახსენებთ, რომ 2021 წლის 18 თებერვალს სერბეთის საპატრიარქოში არჩეულ იქნა ახალი პატრიარქი. ახალი პატრიარქი გახდა ზაგრებ-ლუბლიანსკის მიტროპოლიტი პორფირი (პერიჩი).