მისი უნეტარესი: მხოლოდ ადამიანზეა დამოკიდებული გადარჩება თუ არა
უნეტარესმა გაიხსენა, რომ უფალს სურს ყველა გადარჩეს, მაგრამ ეს მხოლოდ ადამიანზეა დამოკიდებული, წავა თუ არა ღვთიური სიყვარულის გზით.
2023 წლის 31 დეკემბერს მისმა უნეტარესმა მიტროპოლიტმა ონუფრემ თქვა, რომ უფალს სურს, ყველას გადარჩენა, მაგრამ ეს მხოლოდ ადამიანზეა დამოკიდებული, შეეგებება თუ არა ის ღვთაებრივ სიყვარულს, იუწყება უმე-ის საინფორმაციო-საგანმანათლებლო დეპარტამენტი.
ქადაგების დროს უმე-ის წინამძღვარმა მაცხოვრის გენეალოგიაზე ისაუბრა და ყურადღება გაამახვილა იმაზე, რომ მასში არიან ადამიანები, რომლებიც ცოდვილ ცხოვრებას ეწეოდნენ. ეს იმაზე მეტყველებს, რომ უფალს არ სძულს ცოდვილები და დედამიწაზე მოვიდა ყველას გადასარჩენად.
„უფალი მოგვიწოდებს დღეს თითოეულ ჩვენგანს: ,,მოდით ჩემთან ყოველი მაშვრალნი და ტვირთმძიმენი, და მე მოგიფონებთ თქვენ’’ (მათე 11:28-29). მხოლოდ ადამიანზეა დამოკიდებული გადარჩება თუ არა. თუ ჩვენ ვისწრაფვით მაცხოვრისკენ, შრომით, საქმით, მის ღვთაებრივ სიყვარულთან მივდივართ, მაცხოვარი არასოდეს მიატოვებს ადამიანს“, - იქადაგა უნეტარესმა მიტროპოლიტმა ონუფრემ.
უნეტარესმა მორწმუნეებს უსურვა, რომ ბეთლემის ვარსკვლავი, რომელიც ოდესღაც ბეთლემის თავზე აკიაფდა, ყველას გაუნათოს ღმერთისკენ მიმავალი გზა და გააძლიეროს ისინი ამ გზაზე.
მისმა უნეტარესმა მოუწოდა მოგვების მსგავსად, რომლებმაც თავიანთი ძღვენი მიართვეს ახალშობილ ქრისტეს, უფალს მიანდონ „თქვენი ნება, გული და გონება“.
„მაშინ ჩვენ ვიქნებით ხსნის შვილები, რომლებიც უფალმა მოიყვანა დედამიწაზე და ელის ყოველ ადამიანს ზეცაში“, - აღნიშნა წინამძღვარმა.