სრჯ-მ „სახელმწიფო ეთნიკური პოლიტიკის“ ხელმძღვანელობის წინააღმდეგ სისხლის სამართლის საქმე აღძრა
სახ.ეთნოპოლიტიკის ხელმძღვანელის ელენსკისა და მისი მოადგილის წინააღმდეგ აღიძრა სისხლის სამართლის საქმე რელიგიათშორისი სიძულვილის წაქეზებისთვის.
2023 წლის 19 დეკემბერს გამოძიების სახელმწიფო ბიურომ დაიწყო სისხლის სამართლის საქმე სახელმწიფო ეთნიკური პოლიტიკის ხელმძღვანელის ვიქტორ ელენსკის და მისი მოადგილის ვიქტორ ვოინალოვიჩის წინააღმდეგ რელიგიათაშორისი სიძულვილის წაქეზებისთვის და პეტიციაზე არასათანადო რეაგირებისთვის, რომელიც მოითხოვდა არ აეკრძალათ უმე-ის საქმიანობა. ამის შესახებ Dialog.Tut-ის ჟურნალისტებმა ტელეგრამ-არხზე დაწერეს.
განცხადებაში ნათქვამია, 2023 წლის 30 დეკემბერს რედაქციამ მიიღო შესაბამისი წერილი გამოძიების სახელმწიფო ბიუროდან ამონაწერით წინასწარი გამოძიების ერთიანი რეესტრიდან.
„წელს ვასრულებთ იმით, რომ ახლა ხელისუფლებას მოვალეობების არაჯეროვნად შესრულებაში ვადანაშაულებთ. ამაზე ორი სასამართლო - ადმინისტრაციული და პეჩერსკის ოლქი - დაგვეთანხმა. ადმინისტრაციულმა სასამართლომ დაიწყო წარმოება უკრაინის მინისტრთა კაბინეტის წინააღმდეგ, პეჩერსკის რაიონულმა სასამართლომ გამოძიების სახელმწიფო ბიუროს დაავალა საქმის გახსნა სახელმწიფო ეთნოპოლიტიკის სამსახურის წინააღმდეგ“, - წერენ ჟურნალისტები.
შეგახსენებთ, რომ «Диалог. Тут»-ის ჟურნალისტმა იულია კომინკომ განაცხადა, რომ სეს-ის პასუხი პეტიციაზე უმე-ის არ აკრძალვის მოთხოვნით, შეიცავს კანონით გათვალისწინებულ ელექტრონულ პეტიციაზე რეაგირების პროცედურის უხეშ დარღვევას და ”არის ზიზღის გამოვლინება უკრაინის 25000 მოქალაქის მიმართ.”
როგორც მჟკ იტყობინება, სასამართლომ გამოძიების სახელმწიფო ბიუროს სახელმწიფო ეთნიკური პოლიტიკის ლიდერების წინააღმდეგ საქმის აღძვრა დაავალა.