რ.მ.ე-ში გაიხსენეს სერბეთის პატრიარქის პოზიცია უკრაინასთან დაკავშირებით
მოსკოვის საპატრიარქოს საგარეო საეკლესიო დეპარტამენტის თავმჯდომარის მოადგილემ თქვა, რომ სერბეთის პატრიარქი ადრე მხარს უჭერდა უმე-ს.
მოსკოვის საპატრიარქოს საგარეო საეკლესიო დეპარტამენტის თავმჯდომარის მოადგილემ ნიკოლაი ბოლაშოვმა «РИА Новости» -თან სერბეთის ახალარჩეულ პატრიარქზე საუბრის დროს თქვა, რომ პატრიარქი პორფირი ადრე მხარს უჭერდა უმე-ს მორწმუნეებს და განცხადება გააკეთა მეუ-ს მიუღებლობაზე.
მან თქვა, რომ სამართლიანობან და გამჭრიახობამ განაპირობა სერბეთის საპატრიარქოში მისი არჩევა, ასევე აღნიშნა სერბეთის ეკლესიის თანმიმდევრული ქმედებები უკრაინის საკითხებთან მიმართებაში.
«ჩვენ დარწმუნებული ვართ, რომ სერბეთის მართმადიდებლური ეკლესია შეინარჩუნებს არჩეულ კურსს მიმდინარე პროცესებთან მიმართებაში, რაც ეხება ეკლესიის ერთიანობის წმინდათაწმინდა გაგებას, – თქვა თავმჯდომარის მოადგილემ. მიტროპოლიტი პორფირი – არის ეკლესიური კანონიკურობის დამცველი. ადრეულ წლებში ჩვენ მუდამ ვხედავდით მის მხარდაჭერას უკრაინის მართმადიდებლური ეკლესიის მიმართ და სქიზმატიზმის მიუღებლობას».