ექსპერტმა ისაუბრა, ფანარიონმა როგორ დაიპყრო მართმადიდებლობა
დღეს არ არის არც კონსტანტინოპოლი, არც მართლმადიდებელი მეფე, არის კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს ამბიციები, ისინი არ არის გამყარებული მსოფლიო კრებების წესებით- შიპკოვი.
საზოგადოებასთან და რმე-ს საინფორმაციო საშუალებებთან ეკლესიის ურთიერთობის სინოდალური განყოფილების თავჯდომარის პირველმა მოადგილემ , პოლიტიკურ მეცნიერებათა დოქტორმა ალექსანდრ შიპკოვმა ტელეარხ «Спас» -ში თქვა, რის საფუძველზე მიითვისა კონსტანტინოპოლის ეკლესიამ მსოფლიო საპატრიარქოს სტატუსი.
"დასაწყისიდანვე არავითარი კონსტანტინოპოლი არ არსებობდა - იყო ბიზანტიის ქალაქი, რომელშიც არც ერთ მოციქულს არ დაუარსებია მართლმადიდებელი ეკლესია. მოგვიანებით, უკვე შუასაუკუნეებში, ბერძნებმა გამოიგონეს ლამაზი ლეგენდა, რომ ამ ადგილებში ქადაგებდა ანდრია პირველწოდებული, და ისინიც ერთგვარი საყოველთაო მართლმადიდებელი პირველწოდებულნი არიან ოიკუმენეს შიგნით. კონსტანტინოპოლამდე დიდი ხნით ადრე არსებობდნენ უძველესი ეკლესიები - ეფესოში, დაარსებული მოციქულ იოანე ოქროპირის მიერ, ალექსანდრიაში, რომელიც დაარსა მოციქულმა მარკოზმა,"- თქვა ალექსანდრ შიპკოვმა.
შიპკოვის სიტყვებით, დღეს არ არის არც კონსტანტინოპოლი, არც მართლმადიდებელი მეფე, არც სენატი, არამედ არის ქალაქი სტამბული "მეფე" რეჯეფ ერდოგანის მეთაურობით და კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს უზომო ამბიციები, რომლებიც არაა გამყარებული მსოფლიო კრებების კანონებით.
"XX საუკუნებში ბერძნებმა დაიწყეს IV მსოფლიო კრების 28-ე კანონის ფართო განხილვა: მათ განაცხადეს, რომ მათი მართვის ქვეშ იმყოფებიან ყველა მართლმადიდებელი დიასპორები, რომლებიც არიან თავისი კანონიკური ეკლესიის ტერიტორიის გარეთ. ეს ქალკედონის კრების კანონის პირდაპირი და უხეში დამახინჯებაა. იმავე საუკუნეში ბერძნებმა დაიწყეს მტკიცება, რომ მსოფლიო საპატრიარქოს უფლება აქვს მიიღოს საჩივრები აბსოლუტურად ყველა ადგილობრივი ეკლესიებიდან. ისევ ქალკედონის კრების 9 და 18 კანონების პირდაპირი და უხეში დარღვევა",- განმარტა ექსპერტმა.
"ასეთი სახელწოდება "მსოფლიოს საპატრიარქო" გაჩნდა VI საუკუნეში, და ეს არის თვითდასახელება: არცერთ ადგილობრივ ეკლესიას არ მიუცია უფლება კონსტანტინოპოლის კათედრისთვის მიესაკუთრებინა ეს საპატიო წოდება. ეს ხელისუფლების უზურპაციაა",-დაამატა მან.
როგორც ადრე მჟკ იუწყებოდა, ფანარიონის მეთაურს ახარებს უკრაინელი მომლოცველების რიცხვის ზრდა თურქეთში.