ბუკოვინაში დაიწვა ბანჩენის მიტროპოლიტი ლონგინის სახლი
2024 წლის 2 იანვარს, დაახლოებით დილის ოთხ საათზე, ხანძარი გაუჩნდა სახლს, რომელშიც ცხოვრობს ბანჩენის მონასტრის წინამძღვარი, უმე-ის მიტროპოლიტი ლონგინი (ჟარი).
შემთხვევის ადგილიდან გავრცელებული ინფორმაციით, თავად მიტროპოლიტი ლონგინი არ დაშავებულა, თუმცა, სახლის სახურავი მთლიანად დაიწვა, ხოლო თავად სახლი საცხოვრებლად უვარგისია. ხალხი დარწმუნებულია, რომ ადგილი აქვს სახლის გამიძნულად გადაწვას ბოროტმოქმედების მხრიდან.
მჟკ-ს ცნობით, 2 დეკემბერს ექიმებმა მიტროპოლიტი ლონგინი საავადმყოფოში გადაიყვანეს, რომელმაც ზაფხულში მძიმე ინსულტის ფორმა ჰქონდა. მონასტერშიი დარწმუნებული არიან, რომ ეპისკოპოსის ავადმყოფობა დაკავშირებულია მასზე ხელისუფლების მუდმივ ზეწოლასთან, სასამართლო მოსმენებთან და ჩხრეკებთან უუძ-ის თანამშრომლების მიერ.