მეუ-ს აქტივისტები კვლავ პროვოცირებენ კონფლიქტს უმე ტაძრის გარშემო მიხალჩაში
სოფელ მიხალჩაში უმე-ს წინამძღვარმა და მრევლმა, რომლებიც იცავენ თავიანთ ტაძარს, კვლავ განიცადეს უკრაინაში მართლმადიდებელი ეკლესიის ადეპტების თავდასხმა.
ჩერნოვიცკის ოლქის სოფელ მიხალჩაში უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის მიძინების ტაძრის გაერთიანებამ 2021 წლის 20 თებერვალს განიცადა მორიგი თავდასხმა უკრაინაში მართლმადიდებელი ეკლესიის აქტივისტების მხრიდან, რომლებიც ტაძრის მიტაცებას ცდილობდნენ, იუწყება თავის Facebook გვერდზე ჩერნოვიცკო-ბუკოვინის ეპარქია და ვიდეოპროვოკაციებს აქვეყნებს.
„დღეს უკრაინაში მართლმადიდებელი ეკლესიის „ობნოვლენცებმა“ კვლავ პროვოკაცია წამოიწყეს ღვთისმშობლის მიძინების ტაძართან სოფელ მიხალჩაში. ისინი შეგნებულად გამოვიდნენ კარვებიდან და ხის ჯვარს მიუახლოვდნენ, ამოიღეს დროშა (რომლის გარეშე ღმერთს არ ესმის „ობნოვლენცების“) და დაიწყეს ღაღადი უკრაინულ ენაზე. აგრეთვე უკრაინაში მართლმადიდებელი ეკლესიის „ობნოვლენცებმა“ ხელი კრეს უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის მღვდელ სერგის“, - ნათქვამია ეპარქიის უწყებაში.
ჩერნოვიცკო-ბუკოვინის ეპარქიაში თვლიან, რომ უკრაინაში მართლმადიდებელი ეკლესიის აქტივისტთა ქმედებები პროვოცირებულია იმით, რომ მათ მოწყინდათ თავის კარავში „ლოცვა“ და სასამართლოს გადაწყვეტილების ლოდინი, ისინი ეძებენ ადრენალინს, რადგან ვერ იღებენ სულიწმინდის მადლს.
როგორც მართლმადიდებელ ჟურნალისტთა კავშირი იუწყებოდა, უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის გაერთიანებამ მიხალჩიში აღნიშნა ტაძრისთვის ლოცვითი დგომის ორი წლისთავი.