უმე-ის ვოლინის ეპისკოპოსმა თქვა, თუ რამდენი ეკლესია დაიპყრო მის ეპარქიაში მეუ-მ
უმე-ის ვოლინის ეპარქიის ეკლესიებიდან გაძევებული 117 თემიდან ცხრამ უკვე ააშენა ახალი ეკლესიები, დანარჩენები ლოცულობენ ადაპტირებულ შენობებში.
2019 წლიდან, მეუ-ს მხარდამჭერებმა უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის ვოლინის ეპარქიის თემებს წაართვეს 117 ეკლესია. ამის შესახებ ვოლინისა და ლუცკის მიტროპოლიტმა ნათანაელმა გაზეთ «Дзвони Волині» მიცემულ ინტერვიუში განაცხადა.
ეპისკოპოსის თქმით, „ძნელია იმის დანახვა, თუ როგორ დაცარიელდა მიტაცებული ეკლესიები“.
მისი თქმით, ეკლესიებიდან გაძევებულმა ცხრა თემმა უკვე ააშენა ახალი ტაძრები, დანარჩენები ლოცულობენ ადაპტირებულ შენობებში.
მიტროპოლიტმა აღნიშნა, რომ ერთ-ერთი ასეთი საეკლესიო საზოგადოება არის წმინდა ილიას ეკლესიის მრევლი სოფელ ბოროჩიჩში, რომლებსაც მეუ-ს აქტივისტებმა წაართვეს სალოცავი, ხოლო ტაძრის მოძღვარი, დეკანოზი იური ზარაფუტდინოვი, იცავს უკრაინას ფრონტის ხაზზე.
„განსაკუთრებით შემაშფოთებელი და მტკივნეულია, რომ მართლაც, სანამ მამა იური ომშია, „აქტივისტებმა“ მის სოფელ ბოროჩიჩში, გოროხოვსჩინაში, მიიტაცრეს ტაძარი, მიუხედავად იმისა, რომ სოფელში უკვე არის ერთი მეუ-ს ეკლესია“, - თქვა მიტროპოლიტმა. – თუმცა, ბოროჩიჩში უმე-ის საზოგადოება რჩება, მართლმადიდებლები ახლა ლოცულობენ ქოხში. დროებით, სანამ მამა იური ომშია, მორწმუნეებზე სხვა მღვდელი ზრუნავს“.
მთავარპასტორის თქმით, უფალი ხშირად განსაკუთრებულ მადლს ანიჭებს სალოცავ სახლებში შეკრებილ დევნილ ქრისტიანებს.
„ამ ბოლო დროს, მაგალითად, გოროხოვსჩინას ერთ-ერთ სოფელში იყო ასეთი შემთხვევა. უმე-ის საზოგადოებამ, რომელიც გარკვეული პერიოდის განმავლობაში ლოცულობდა ქოხში, ააგეს დროებითი ტაძარი. ამ ქოხში ბოლო წირვაზე მღვდელი ხედავს, რომ ხალხი ისევ ტირის. თავიდან ეგონა, რომ ეს იყო შეკრებილების სიხარულის ცრემლები, მაგრამ აი რა აღმოჩნდა - არა, მამაო, ჩვენ ამ ქოხს მივტირით, - უპასუხეს მორწმუნეებმა, - ისე კარგად ვგრძნობთ თავს აქ, რომ არ გვინდა აქედან წასვლა. ჩვენ ვხედავთ, რომ ღვთაებრივმა ძალამ გააძლიერა ეს ხალხი ტაძრის წართმევის შემდეგ, რისთვისაც ისინი ლოცულობდნენ. ამ პატარა ქოხში ისინი გრძნობდნენ ღვთის ისეთ მადლს, რომელიც არსად და არასდროს გამოუცდიათ და ტიროდნენ, რადგან არ სურდათ ამ ადგილის დატოვება, რათა მადლი არ დაეკარგათ“, - განაცხადა მიტროპოლიტმა.
მან ასევე განაცხადა, რომ მეუ-ს არსებობის პერიოდში ამ სტრუქტურაში გადავიდა ვოლინის ეპარქიის 16 ეკლესია მღვდლებთან ერთად. ერთ-ერთი მათგანია ლუცკის სამრევლოს მარიამ მაგდალინელის სახელობის ტაძრის სამრევლო, დეკანოზ ალექსანდრე კოლბის ხელმძღვანელობით.
„მართლაც, მღვდელი გადავიდა მეუ-ში, მაგრამ ყველა მორწმუნემ არ დაუჭირა მხარი მას. საზოგადოების მნიშვნელოვანმა ნაწილმა სულიერი მზრუნველობისა და მხარდაჭერის თხოვნით მიმართა ეპარქიის წინამძღვარს, კამენ-კაშირსკის ეპისკოპოსს აფანასის. ჩვენ ვიცით, რომ საზოგადოების სხვა ნაწილი ახლა სტუმრობს ლუცკის წმინდა დაცვის ეკლესიას. ეს არ არის ფიქცია და არ არის რაიმე სპეკულაცია. დღეს მარიამ მაგდალინელის ეკლესიის ყოფილმა სასულიერო პირმა, მეუფე რუსტიკ კაპაუზი შუამავლის ეკლესიის სასულიერო პირია, ამიტომ ის პირადად იცნობს წინა მრევლს“, - აღნიშნა მიტროპოლიტმა ნათანაელმა.
როგორც მჟკ წერდა, ადრე უმე-ის რივნის ეპარქიის მდივანმა, დეკანოზმა ვიქტორ ზემლიანოიმ იუწყა, რომ რივნის რეგიონში (რივნესა და სარნენის ეპარქიები) შენარჩუნებულია მეუ-ს მხარდამჭერების მიერ დაკავებული ყველა ეკლესიის თემი და ამ თემებს გააჩნიათ სალოცავი ადგილი.